Kontaktujte nás
Tranovského 28, Košice 04001
+421 915 888 084
Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
úvodné vyšetrenie
Refraktometria
Vyšetrenie očného pozadia
Biomikroskopia
Tonometria
Visoimetria
Keratometria

Počas úvodného vyšetrenia sa vykonáva niekoľko testov.


Visometria je test videnia na diaľku pomocou tabuliek s písmenami, číslicami alebo inými znakmi. Lekár skontroluje pravé a ľavé oko zvlášť, a potom vykoná zrakový test s korekčnými šošovkami pre okuliare.


Tonometria je meranie vnútroočného tlaku. Tento postup je povinný pre osoby staršie ako 40 rokov. Od tohto veku človek patrí do rizikovej skupiny pre glaukóm. Lekár ponúkne dve metódy: kontaktnú a bezkontaktnú. V prvom prípade sa počas manipulácie merací prístroj dotýka povrchu oka. V druhom už taký kontakt nie je.


Refraktometria. Pomocou špeciálneho zariadenia, refraktometra, lekár určí optickú mohutnosť oka (takto sa diagnostikuje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus). Tento postup je najpresnejšou a potrebnou diagnostickou metódou pri výbere správnej korekcie (okuliare alebo kontaktné šošovky). Navyše je to jedna z povinných vyšetrení pred rôznymi druhmi chirurgických zákrokov.


Biometria je technika na zistenie anatomických parametrov očnej gule. Lekár zmeria hĺbku prednej komory, hrúbku šošovky, veľkosť sklovca a veľkosť oka ako celku. Ide o úplne bezbolestný postup, ktorý vám zaberie niekoľko sekúnd. Lekár pomocou optického zariadenia najnovšej generácie vypočíta potrebnú umelú šošovku s vysokou presnosťou.


Pachymetria je meranie hrúbky rohovky pomocou ultrazvuku alebo svetelných skenov. Vykonáva sa bezchybne počas vyšetrenia pred refrakčnou chirurgiou.


Keratotopografia je vyšetrenie zakrivenia rohovky registráciou odrazených testovacích predmetov. Pri tomto vyšetrení lekár určí anatomický tvar rohovky a zistí v nej zmeny.


Endotelová biomikroskopia - stanovenie počtu a tvaru buniek na vnútornom povrchu rohovky. Toto vyšetrenie vám pomôže optimalizovať ochranu rohovky, ak sa chystáte na operáciu výmeny šošovky.


Perimetria - stanovenie hraníc zorného poľa. Totiž - že oko je schopné zakryť s úplnou nehybnosťou hlavy a pohľadu. Je to dôležitá metóda na diagnostiku chorôb, ako je glaukóm, čiastočná atrofia zrakového nervu, odlúčenie sietnice. Vykonajte tento postup s každým okom zvlášť.


Biomikroskopia - vyšetrenie predného segmentu oka pomocou špeciálneho mikroskopu (štrbinová lampa). Počas tohto postupu oftalmológ jasne vidí očné tkanivo: spojivku, rohovku, dúhovku, šošovku a sklovec.


Vyšetrenie očného pozadia šošovkou je jednou z najbežnejších a najdôležitejších diagnostických metód. Lekár pomocou špeciálnej šošovky vyšetrí vnútorné časti oka (sietnicu a jej cievy). Náš skúsený lekár vám tento zákrok urobí čo najšetrnejšie.

Refraktometria

Refraktometria je metóda určovania indexu lomu svetelných lúčov, prenikajúcich do oka.


Je jedným zo základných diagnostických postupov, ktorý odhaľuje nežiadúce zmeny videnia. Toto vyšetrenie sa vo väčšine prípadov konzultuje, ak sa počas visometrie zistí porucha zraku.Príčiny tohto zhoršenia sa zisťujú pomocou autorefraktometrie.


Samotné vyšetrenie prebieha v automatickom režime, za pomoci špeciálneho počítačového aparátu - autorefraktometra. Odtiaľ pochádza aj názov prieskumu. V našej klinike, KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM, používame moderný a presný prístroj. Autorefraktometer okamžite vyhodnotí index lomu svetelných lúčov, prenikajúcich do oka.


Výsledky tohto vyšetrenia pomôžu odhaliť ďalekozrakosť (hypermetropia), krátkozrakosť a astigmatizmus (nesprávne zakrivenie šošovky alebo rohovky) v počiatočnom štádiu. Po zákroku lekár ľahko vyberie špeciálne pre vás vhodné: optické šošovky do okuliarov, kontaktné šošovky alebo vnútroočné šošovky.


Autorefraktometria nie je možná u zanedbaných a pokročilých kataraktov. Pretože zakalená šošovka sa stáva prekážkou prieniku svetelných lúčov do oka. Ale práve vďaka tomuto vyšetreniu lekár často objaví prvé príznaky sivého zákalu.. A to zase umožňuje vyliečiť chorobu v počiatočnom štádiu.


Autorefraktometria je po chirurgickom zákroku katarakty nutná. Je tiež potrebné pred oftalmickou operáciou, ak došlo k zápalu rohovky, oko je zranené. Tento postup sa odporúča, ak sa váš zrak náhle a bez zjavného dôvodu zhorší.


Ako prebieha autorefraktometria?


Náš odborný medicínsky pracovník nasmeruje lúč infračerveného svetla na sietnicu cez zrenicu. Svetlo dopadá na očné dno a odráža sa od neho. Senzor zaznamenáva všetky údaje. Výsledkom je, že špeciálny počítačový program meria stupeň lomu. Výsledok sa uloží do pamäte zariadenia - údaje sa vytlačia a priložia k zdravotnému záznamu pacienta.


Rozšifrovanie získaných údajov je zverené kompetentnému odborníkovi. Je dôležité konzultovať so skúseným oftalmológom, ktorý bude schopný posúdiť zvláštnosti orgánu zraku. Na našej klinike sa rozšifrovanie uskutočňuje okamžite. Spravidla je to zahrnuté v cene služby. Pretože postup nespôsobuje žiadne ťažkosti a prebieha v priebehu niekoľkých minút, jeho cena je nízka.


Pri komplexnom vyšetrení sú náklady na autorefraktometriu zahrnuté v cene samotnej diagnostiky.

Vyšetrenie očného pozadia

Očné pozadie je jediné miesto v tele, ktoré je možné vyšetriť bez rezu. Predpokladáme, že stav ciev vo funduse je podobný stavu v iných orgánoch. A choroby, ako je hypertenzia, diabetes mellitus a ateroskleróza - vedú k zmenám krvných ciev oka.


Vyšetrenie fundusu je jednou z fáz diagnostiky orgánu zraku. Vykonáva sa po počiatočnej kontrole zrakovej ostrosti, kontrole vnútroočného tlaku, biometrii, autorefrakte a keratometrii. Pri tomto vyšetrení lekár pacientovi nakvapká kvapky - na chvíľu rozšíria zreničku. Vyšetrenie sa vykonáva v sede pomocou špeciálnych šošoviek: bezkontaktná šošovka vám umožní vyšetriť centrálnu a strednú časť sietnice . Pomocou kontaktnej šošovky Goldman (keď sa šošovka dotkne povrchu oka), môžu byť vyšetrené aj tie najextrémnejšie časti sietnice pacienta.


Vyšetrenie očného pozadia je možné vykonať aj pri zúžených zreničkách bez použitia kvapiek. To má pre pacienta niekoľko výhod: nedochádza k zníženiu ostrosti videnia a výraznej reakcii na svetlo. Tento typ kontroly je rýchlejší, môžete si hneď sadnúť za volant alebo sa vrátiť do práce. Okrem toho je týmto spôsobom možné vyšetrovať pacientov s glaukómom, kardiovaskulárnou patológiou alebo arytmiou.


Ale slabšie osvetlenie pozadia automaticky znižuje detaily možných zmien a tiež komplikuje vyšetrenie periférnych častí sietnice.


Ak teda lekár potrebuje podrobnejšie vyšetrenie očného pozadia, nakvapká očné kvapky, ktoré rozšíria zreničky.


Počas rozšíreného vyšetrenia fundusu lekár podrobne preskúma stupeň transparentnosti sklovca a šošovky, vyšetrí cievy, zónu hlavy zrakového nervu, ako aj centrálnu a periférnu časť sietnice. Vyšetrenie očného pozadia sa odporúča pri očných, ale aj ostatných ochoreniach tela.


Existuje množstvo očných chorôb, pri ktorých je potrebné vyšetrenie očného pozadia. Ide o všetky druhy patológií zrakového nervu, šošovky, sietnice, krvácania, novotvarov sietnice a cievovky, ako aj o genetické vývojové abnormality a očné traumy.


Ak máte diabetes mellitus, aterosklerózu, cerebrovaskulárnu príhodu, zvýšený intrakraniálny tlak, novotvary centrálneho nervového systému, hypertenziu, autoimunitné a endokrinné ochorenia, vyšetrenie očného pozadia, terapeut, kardiológ, endokrinológ, pôrodník-gynekológ, neuropatológ a neurochirurg, budú trvať na tomto vyšetrení.


Vyšetrenie fundusu so širokou zreničkou sa tiež odporúča, ak má pacient systematické bolesti hlavy, závraty, schopnosť rozlíšiť farby je znížená alebo úplne stratená, zraková ostrosť prudko klesá, po traumatickom poranení mozgu, ako aj po akútnej alebo chronickej intoxikácii (vrátane alkoholu alebo nikotínu).


Vyšetrenie očného pozadia je potrebné aj počas tehotenstva, ak je tu riziko odlúčenia sietnice počas pôrodu.


Počas diagnostiky môže dôjsť k určitému nepohodliu v dôsledku jasného svetla. Po ukončení procedúry sa môže nejaký čas vyskytovať pocit tmavých škvŕn pred očami. Niekedy závraty. Tieto pocity sú však krátkodobé a nevyžadujú si osobitnú pomoc.


Nepohodlie spojené s rozšírením zreníc trvá od šiestich do 12 hodín. Ak máte obavy z jasného svetla, buďte trpezliví a nejazdite, nečítajte a noste slnečné okuliare.


Vyšetrenie fundusu sa vykonáva v pôrodnici, potom sa k lekárovi privedie polročné dieťa. Ďalšia etapa je o tri roky. Ďalej - pred školou. A ak nie sú žiadne sťažnosti, lekári odporúčajú kontrolovať deti každé tri roky.


Odporúča sa, aby sa dospelí podrobovali skúške každé tri roky a po 45 roku života - každoročne.

Biomikroskopia

Biomikroskopia je unikátne vyšetrenie štruktúry oka. Umožňuje preskúmať orgán zraku do najmenších detailov. Hlavnou vecou je však zistiť cudzie telesá a patológie, presne určiť ich polohu a rozsah šírenia. Táto metóda je stará viac ako sto rokov. Biomikroskopiu prvýkrát vykonal švédsky lekár Alvar Gulstrand v roku 1911.


Vyšetrenie sa uskutočňuje pomocou špeciálneho mikroskopu - takzvanej štrbinovej lampy. Zariadenie nasmeruje lúč svetla do oka a umožňuje zobraziť jeho anatómiu a štruktúru. Vďaka biomikroskopii je možné vidieť všetky vlastnosti oka ako na obrazovke. Toto nám umožní získať úplné informácie o prítomnosti patológie a anatomickej stavbe pacientovho oka.


Toto vyšetrenie je dôležité najmä pre detekciu katarakty - lekár dostane komplexné informácie o priehľadnosti a anatómii rohovky a šošovky.


Rovnako dôležité hodnotenie počas biomikroskopického vyšetrenia urobí lekár o stave predného segmentu oka: viečka, mihalnice, sliznice, slzné otvory atď.


Počas vyšetrenia lekár venuje osobitnú pozornosť vizualizácii šošovky, hodnotí jej transparentnosť a prítomnosť zmien. Očný lekár tiež podrobne skúma štruktúru prednej časti sklovca.


Ako prebieha vyšetrenie?


Na vyšetrenie nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Samotný postup trvá 5-10 minút. Biomikroskopia sa vykonáva v tmavej miestnosti, v ktorej je nainštalovaná štrbinová lampa. Postup je jednoduchý a bezbolestný.


Požiadame vás, aby ste si sadli na stoličku, bradu si položili na špeciálnu oporu a čelo tlačili čo najtesnejšie na podstavec v hornej časti stojana. Statická poloha je teda fixovaná po celú dobu trvania postupu.


Lekár nasmeruje lúč svetla do oka, reguluje jeho uhol a intenzitu. Potom skúma orgán zraku mikroskopom. Používa rôzne druhy lúčov: difúzne, tmavé pole (nepriame osvetlenie), priame ohniskové svetlo, prenášané a pasúce sa lúče. Pri biomikroskopii sú obzvlášť dobre viditeľné predné a čiastočne zadné komory oka.


Venuje mimoriadnu pozornosť štúdiu optického rezu šošovky - skúsený lekár vidí aj tie najmenšie nepriehľadnosti. A to umožňuje diagnostikovať kataraktu v počiatočnom štádiu.


Niekedy sa pri vyšetrení používajú špeciálne kvapky - rozšíria zreničku. Vyšetrenie je tak jednoduchšie a presnejšie. To zjednodušuje vizualizáciu šošovky a očného pozadia. Na diagnostikovanú kataraktu sa pri biomikroskopii najčastejšie používa 1% roztok Tropikamidu. Kvapky sa aplikujú 15-20 minút pred zákrokom. Žmurkanie nie je zakázané, ale mali by ste sa to snažiť robiť čo najmenej.


Pri komplexnom vyšetrení sú náklady na biomikroskopiu zahrnuté v cene samotnej diagnostiky.

Tonometria

Tonometria je meranie vnútroočného tlaku (VOT). Procedúra je potrebná pre osoby staršie ako 40 rokov. Od tohto veku človek patrí do rizikovej skupiny kvôli glaukómu.


Ľudské oči majú určitú hustotu a pružnosť. To je zabezpečené vnútroočným tlakom. Práve to zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v správnom fungovaní oka ako orgánu. Je zrejmé, že v ideálnom prípade by vnútroočný tlak mal byť normálny.


Väčšina ľudí sa bojí vysokého tlaku, ale nízky tlak je tiež zlý. Pretože oko nemôže udržať správny tvar a nedostatok tekutiny zhoršuje čistenie susedných tkanív. Vysoký tlak vedie k zvýšenému prítoku alebo narušeniu odtoku zadnokomorového moku.


Keď je vnútroočný tlak normálny, človek udržiava potrebnú úroveň mikrocirkulácie, prísun živín a kyslíka. Odstraňujú sa metabolické produkty a rýchlosť metabolizmu v tkanivách zaisťuje včasnú obnovu buniek.


Tlak v rozmedzí 10 až 20 milimetrov ortuti sa považuje za normálny.

Sadzba je relatívna, podobne ako krvný tlak - každý človek má svoju vlastnú normu. Existujú ľudia, ktorí nemajú glaukóm pri tlaku 20 milimetrov ortuti, ale polovica ľudí s diagnostikovaným glaukómom má tlak nižší ako 21 milimetrov ortuti. U žien je tlak zvyčajne o niečo vyšší ako u mužov. Očný tlak navyše často stúpa s vekom.


Zvýšený tlak vo vnútri oka sa nemusí dlho prejavovať. Človek to nijako necíti a nemá žiadne nepríjemné pocity. Avšak, čím ďalej, tým viac porušenie tohto indikátora vedie k nevratnej strate dôležitých vizuálnych funkcií: zmenšuje sa zorné pole, objavujú sa interferencie alebo mŕtve škvrny, čo zase vedie k slepote. Dôvodom je, že zvýšený tlak ničí vlákna zrakového nervu. Tieto patológie nezávisia len od tlaku, ale VOT je jediným faktorom, ktorý môžu oftalmológovia ovplyvniť znížením, pomocou kvapiek alebo operáciou laserom.


Preto je mimoriadne dôležité merať vnútroočný tlak včas. Ak sa tonometria uskutočňuje nepravidelne, je ťažké zistiť odchýlky v indikátoroch vnútroočného tlaku. A to v priebehu niekoľkých mesiacov môže viesť k nezvratnej strate zrakových funkcií.


Hlavné dôvody porušenia VOT:

1. Neliečené poranenia očí alebo hlavy (pomliaždeniny, prenikavé a neprenikavé poranenia očí, tepelné a chemické popáleniny);

2. Oddelenie sietnice oka;

3. Ochorenie cievovky;

4. Porušenia morfológie a vývoja očnej gule;

5. Glaukóm a ďalšie.


Druhy tonometrie.

Lekár ponúkne dve metódy: kontaktnú a bezkontaktnú. V prvom prípade sa počas manipulácie merací prístroj dotýka povrchu oka. V druhom už taký kontakt nie je.


Bezkontaktná očná tonometria - pneumotonometria.


Toto je najbežnejšia metóda v modernej oftalmológii. Je to lacné, bezbolestné a bezpečné.


Celý proces trvá menej ako minútu. Rohovka oka je pod určitým tlakom vystavená prúdu vzduchu. Prúd vedie k splošteniu rohovky a zariadenie zaznamenáva získané hodnoty. Tie sú dešifrované oftalmológom.


Štúdia prebieha bez kontaktu s okom, postup je úplne bezbolestný a bezpečný z hľadiska možnej infekcie. Bezkontaktná pneumotonometria sa odporúča dokonca deťom, ako aj ľuďom s oslabenou imunitou. Procedúra sa vykonáva automaticky: pacient si zafixuje hlavu v špeciálnom prístroji a s doširoka otvorenými očami sa pozerá na fixačný bod.


Prerušovaný prúd vzduchu je dodávaný z prístroja (človek to vníma ako tlieskanie), tvar rohovky sa pôsobením toku mení a počítač udáva lekárovi hodnoty tlaku. Táto metóda merania vnútroočného tlaku sa široko používa na hromadné vyšetrenia a vtedy, keď nie je možné vykonať kontaktnú tonometriu.


Pacienti ho dobre tolerujú, ale nie sú také presné ako kontaktná tonometria.


Aplikácia kontaktnej tonometrie oka sa vykonáva pomocou Goldmanovho tonometra alebo podľa Maklakovovej metódy. Toto vyšetrenie je veľmi presné a oftalmológovia ho používajú pomerne často.


Goldmanov tonometer je umiestnený na štrbinovej lampe. Fluoresceín sodný sa nakvapká do oka. Osvetlený hranol je umiestnený na rohovke a nastavuje tlak tak, aby sa farebné zelené polkruhy spojili. Výsledok sa odčíta na stupnici.


Maklakovov tonometer je valec s olovenou guľou vo vnútri. Na základni sú dosky, na ktoré sa nanáša špeciálna farba. Platnička sa pritlačí na rohovku, zafarbí sa. Plocha škvrny závisí od veľkosti kontaktu - čím je väčší, tým menší je tón a vnútroočný tlak.


Pred tonometriou (najmenej 12 hodín pred vyšetrením) by ste nemali konzumovať alkohol. Váš lekár musí byť informovaný, či vy alebo vaši príbuzní nemáte glaukóm. Pred tonometriou si vyberte kontaktné šošovky.


Tonometria sa nevykonáva, ak máte zapálený predný segment oka (napríklad zápal spojiviek).

Visoimetria

Videný svet okolo nás v rôznych farbách a kvalite priamo závisí od kvality nášho zraku. Množstvo informácií, ktoré dostávame zvonku, závisí od toho, či dokážeme jasne vidieť každý detail.


Na identifikáciu problémov je potrebné čo najskôr, alebo aspoň z času na čas, obrátiť sa na očného lekára. A prvým postupom, ktorý uskutočňuje lekár, je visiometria.


Visoimetria je tradičná a povinná technika testovania zrakovej ostrosti. Zoznámenie sa s týmto postupom začína od detstva, potom si každý rok v školských rokoch kontrolujeme zrak. A je mimoriadne dôležité pravidelne navštevovať oftalmológa aj v dospelosti.


Ako prebieha vyšetrenie?


Na testovanie zrakovej ostrosti - nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Stačí prísť k oftalmológovi. Podmienky, za ktorých bude visometria prebiehať, sú pohodlné a zároveň ideálne pre spoľahlivosť výsledkov.


Samotné vyšetrenie netrvá dlhšie ako 15 minút. Aby vám to bolo čo najpohodlnejšie, ponúkneme vám, aby ste si sadli. Miestnosť, v ktorej sa vykonáva vyšetrenie, by mala byť zatemnená a tabuľka so symbolmi by mala byť dobre osvetlená.


Samotná tabuľka bude nainštalovaná na stenu 5 metrov od stoličky, na ktorej sedíte. Spodný rad by mal byť vo výške očí. Každé oko sa kontroluje oddelene. Najprv pravé oko, potom ľavé. Aby ste nemuseli zažmúriť oči, lekár používa štít na prikrytie. Nazvete symboly, na ktoré lekár ukazuje. Ak máte dobrý zrak, symboly v prvých 10 riadkoch môžete bez problémov pomenovať.


Ak váš zrak potrebuje korekciu, pomenujete rovnaké symboly s šošovkami. Očný lekár teda určí typ refrakcie u pacienta. Pri katarakte môže mínusová šošovka zvyčajne zlepšiť ostrosť videnia. A to je jeden z príznakov ochorenia.


Druhy visometrie


Na vizometriu sa používa niekoľko tabuliek:


Najbežnejšou je tabuľka Snellen. Zhora nadol je vyplnená radmi písmen latinskej abecedy. Ich veľkosť sa každým riadkom zmenšuje. Hore - symboly veľkého rozmeru, spodný riadok je najdrobnejší. Ak máte dobrý zrak, môžete postavy jasne pomenovať až 10 riadkov zhora.


Tabuľka Landolta je univerzálnou možnosťou. Pacientovi sú ponúknuté polovičné prstene s vynechanými časťami. Povedzte lekárovi presne, kde sa tieto prestávky nachádzajú.


Na testovanie očí detí ponúkneme kresby predmetov, ktoré sú im známe. Huby, autá, lietadlá, ovocie. Tiež sa budú zmenšovať zhora nadol.


Cena za visometriu je už zahrnutá v cene oftalmologického vyšetrenia.

Keratometria

Ľudské oči sú akýmsi oknom do sveta. Mali by nám poskytnúť až 90% informácií o svete okolo nás. To všetko sa stane, ak si najjemnejšia vnútroočná biomechanika zachová prirodzenú pružnosť a citlivosť a každý prvok má požadovanú veľkosť a tvar. Akákoľvek, dokonca aj malá odchýlka od normy, môže vážne poškodiť zrakové funkcie a slúžiť ako dôvod na liečbu u oftalmológa. Každá liečba začína meraním hlavných optických charakteristík.


Existuje niekoľko situácií, kedy je zakrivenie rohovky kritické. Tvar rohovky nie je sférický, ale elipsoidný. Jedná sa o druh „okienka“, pocomou ktoreho sa chráni od vonkajšieho nebezpečenstva a funguje ako prvá šošovka na ceste svetelného toku k sietnici. Ak je povrch rohovky príliš vypuklý alebo naopak plochý, nerovný alebo nemá optické centrum, lom bude nesprávny. Aj keď je zvyšok očnej optiky perfektný.


Presné meranie zakrivenia prednej „steny“ rohovky sa nazýva keratometria.


Keratometria sa vykonáva:

– Ak potrebujete zistiť všeobecné príčiny poškodenia zraku;

– Pri výbere kontaktných šošoviek;

– Ak je to potrebné, odstráňte astigmatizmus;

– Pred chirurgickým zákrokom na korekciu laserového videnia;

– Pred operáciou po odstránení katarakty;

– Ak máte podozrenie na keratokonus alebo keratoglobus.


Keratometria nám umožňuje s vysokou spoľahlivosťou podozrievať a identifikovať také patologické procesy, ako sú:


Keratokonus (dystrofický proces v rohovke, ktorý spôsobuje jeho deformáciu vo forme kužeľa a vedie k zníženiu vizuálnych funkcií);

Keratoglobus (degeneratívne ochorenie spôsobené nedostatočnou výživou tkaniva, pri ktorom sa stenčená rohovka pri pôsobení vnútroočného tlaku vydúva do tvaru gule);

Astigmatizmus (rozmazané, skreslené videnie);

Patologické dystrofické procesy vyplývajúce z nesprávneho používania kontaktných šošoviek.


Ako prebieha keratometria


Je to moderný, rýchly a pohodlný spôsob hodnotenia rohovky. Zákrok nevyžaduje priamy zásah do očného tkaniva, a preto pre neho nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Jedinou podmienkou je, aby ste si pred vyšetrením vybrali okuliare alebo kontaktné šošovky.


Lekár vás požiada, aby ste si sadli pred špeciálne diagnostické zariadenie - keratometer. Brada je upevnená na špeciálnej podložke. Musíte sa pozrieť na uvedený bod v zariadení. Počítač vypočíta polomer zakrivenia rohovky. A lekár dešifruje výsledky vyšetrenia.


Pre konečnú diagnózu spolu s výsledkami keratometrie používa očný lekár údaje z histórie. Ak to nestačí, sú predpísané ďalšie vyšetrenia.


Na porovnanie: refrakčná sila predného povrchu rohovky u novorodencov je 47 dioptrií. Do siedmich rokov sa tieto ukazovatele menia až na 40 dioptrií, v dospelosti sa bežne pohybujú v rozmedzí 40,7 - 46,6 dioptrií.


V oftalmológii sa vo väčšine prípadov používa automatizovaná keratometria - vykonáva sa pomocou zariadenia, ktoré poskytuje maximum údajov o rohovke.


Modernou alternatívou k tradičnej keratometrii je automatizovaná keratotopografia. Na tento účel sa používajú elektronické keratometre alebo keratotopografy. Laserovým lúčom skenujú rohovku. Optické senzory presne čítajú a zaznamenávajú výsledky meraní. Počítač vytvorí keratotopogram a poskytne lekárovi komplexné informácie o stave rohovky. Údaje sú uložené v pamäti zariadenia, čo je dôležité vtedy, keď je potrebné dynamické monitorovanie.

Kontakty

Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Tranovského 28, Košice
040 01 Slovensko
---------
---------
© 2022 Košické Očné Centrum. Všetky práva vyhradené
Dizajn a vývoj webových stránok: kasatki.com
Made on
Tilda