Kontaktujte nás
Tranovského 28, Košice 04001
+421 915 888 084
Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Laserová chirurgia
Laserová koagulácia sietnice
Korekcia zraku laserom
Chirurgická liečba katarakty

Laserová koagulácia sietnice

Sietnica sa dá porovnať s kamerovou matricou. Mozog si s jeho pomocou vytvára obraz o tom, čo sa deje. Poškodené oblasti, napríklad lomené pixely, sa nakoniec zlúčia do čiernej škvrny a narušia integritu obrázka.


Ľudia s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou a astigmatizmom často trpia rednutím sietnice. Do úplného vyšetrenia si pacient nemusí byť vedomý ani tejto diagnózy. Ale aj pri absencii zjavných symptómov je periférna retinodystrofia veľmi alarmujúcim stavom. Ak sa nevykonajú naliehavé opatrenia, môže dôjsť k pretrhnutiu sietnice a jej odlúčeniu. Aby sme nestratili zrak, je potrebné včas posilniť sietnicu.


Sietnica je vnútorná výstelka očnej buľvy. Má veľmi zložitú štruktúru, ktorá sa skladá z desiatich po sebe nasledujúcich vrstiev buniek fotoreceptorov. Sietnica je zvyčajne rozdelená na centrálnu a periférnu časť.


Ochorenia sietnice sa delia na dystrofické, cievne a zápalové. Všetci pacienti sú liečení liekmi, ale niektoré procesy si vyžadujú chirurgické a laserové ošetrenie.


Laserová koagulácia je postup na posilnenie sietnice oka. Očný lekár pomocou špeciálneho vybavenia nasmeruje laserový lúč do oka pacienta a doslova "utesní" problémovú oblasť. Posilnenie sietnice zabraňuje jej odlúčeniu, vnikaniu tekutiny pod ňu a tiež zlepšuje prekrvenie oka. Operácia prebieha v lokálnej anestézii kvapkami a trvá až 45 minút. Nemusíte byť hospitalizovaný.


Je to najúčinnejší spôsob liečby očných patológií. Je účinný nielen pri ochoreniach sietnice, ale aj pri komplexnej terapii. Laserová koagulácia sa odporúča aj pri určitých typoch nádorov, pri angiomatóze, trombóze centrálnej sietnicovej žily, vekom podmienenej degenerácii makuly, periférnych retinodystrofiách a prietrže sietnice.


Liečba retinodystrofie (rednutie sietnice na jej okraji).


Lieková terapia v tejto situácii je neúčinná. Aby sa zabránilo vzniku komplikácií (trhlniny a odlúčenie sietnice), oční chirurgovia vykonávajú Preventívnu Periférnu Laserovú Koaguláciu (PPLK). Laser tvorí miestnu, presne dávkovanú popáleninu (oddelí oblasti dystrofie od zdravých tkanív) a vytvorí sa nová línia prichytenia sietnice k očnému pozadiu. Cievy sa stávajú menej priepustnými, opuch sa zmenšuje a zlepšuje sa výživa sietnice.


Laserová koagulácia váš zrak nezlepší ani nezhorší. Táto operácia má úplne iný cieľ: zabrániť rozvoju pretrhnutia sietnice a jej odlúčeniu.


Na zákrok nepotrebujete hospitalizáciu, vykonáva sa ambulantne. Celý proces trvá v priemere štyridsaťpäť minút a prebieha v lokálnej anestézii kvapkami, bez injekcií. Kvapky sú ľahko tolerované pacientmi akéhokoľvek veku, nevyvíjajú stres na cievy, srdce a ďalšie orgány.


Spočiatku sa pacientovi instilujú kvapky, ktoré rozširujú zrenicu (to poskytne prístup k vyšetreniu všetkých oblastí sietnice). Potom je na oko nainštalovaná špeciálna šošovka s antireflexným povlakom (umožňuje laseru preniknúť do očnej gule). Postup je monitorovaný odborníkom pomocou stereomikroskopu.


Obmedzenia po laserovej koagulácii. 


Napriek minimálnym zásahom počas chirurgického zákroku musia pacienti po laserovom spevnení sietnice dodržať určité obmedzenia. 


V pooperačnom období 10 dní je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu spojenú s dvíhaním ťažkých bremien, vibráciami, ohýbaním trupu.


Po laserovej koagulácii sietnice by sa mal z užívania odstrániť alkohol a soľ, obmedziť fajčenie a nadmerné pitie tekutín, aby nedošlo k edému.


Vizuálne záťaže by mali byť minimálne počas celého pooperačného obdobia.


Ďalšia korekcia zraku môže byť najskôr 2 týždne po laserovom spevnení sietnice.


Po laserovej koagulácii môžete pociťovať určité nepohodlie, pocit fotofóbie a znečistenia oka. Spravidla do konca dňa všetky tieto príznaky zmiznú.


Pripomíname, že čím skôr s liečbou začnete, tým bude účinnejšia a efektívnejšia.


V prípade týchto príznakov je potrebné poradiť sa s lekárom:

– Lietajúce alebo plávajúce mušky pred očami;

– Strata určitých segmentov zo zorného poľa;

– Skreslenie čiar alebo obrysov predmetov;

– Výskyt akýchkoľvek atypických optických javov.


Všetky tieto príznaky môžu naznačovať následné odlúčenie sietnice, čo ohrozuje úplnú stratu zraku.


Ak existujú nejaké sťažnosti naznačujúce vývoj patológií, chorôb pozadia, ako aj v prípade, keď majú blízki príbuzní choroby sietnice, je potrebné pravidelne konzultovať s oftalmológom.

 

Profylaktická laserová chirurgia môže v mnohých prípadoch zastaviť vývoj ochorenia, posilniť sietnicu oka, čo výrazne zníži riziko jej následného odlúčenia.

Korekcia zraku laserom

Korekcia zraku laserom je najúčinnejšou a najbezpečnejšou metódou jeho obnovy. S pomocou tohoto zákroku sa zbavíte neustáleho nosenia okuliarov a kontaktných šošoviek na mnoho rokov. Ona pomôže napraviť také poruchy zraku, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus. Podstata metódy spočíva v tom, že „studený“ laserový lúč koriguje optiku oka. To vám umožní zmeniť lom svetla v oku - nasmerovať ho priamo na sietnicu a získať jasný obraz okolitých predmetov.


Svetelné lúče prechádzajú rohovkou, šošovkou a sklovcom, lomia sa a zasahujú sietnicu. Nasledujú signály, prenášané nervovými tkanivami do mozgu. Po správnom spracovaní tohto vizuálneho impulzu získame jasný obraz. Bežne by sa svetelné lúče mali jasne zameriavať na sietnicu, ale u mnohých ľudí je toto zaostrenie narušené: lúče sa zbiehajú pred sietnicou (krátkozrakosť) alebo za ňou (ďalekozrakosť).


V oftalmickej praxi existujú tri typy korekcie týchto zrakových porúch:

- kontaktními šošovkami;

- okuliarmi (po diagnostikovaní si pacient nasadí okuliare);

- laserová korekcia (umožňuje obnoviť videnie aj bez optických pomôcok).


Laserové techniky sa v lekárskej praxi používajú už viac ako 30 rokov. V modernej oftalmológii je to jedna z najrýchlejších, najbezpečnejších, namenej bolestivých, najúčinnejších a primerane dostupných metód obnovy zraku. Výsledok po operácii je dlhodobý.


Etapy laserovej korekcie videnia:

V ordinácii chirurga strávi pacient v priemere pol hodiny a na klinike, berúc do úvahy prípravu na operáciu, nie viac ako tri hodiny. Samotný účinok lasera na rohovku trvá asi 2 sekundy (na základe jednej dioptrie potrebnej korekcie).


Príprava na zákrok trvá niekoľko dní.

Pacient podstúpi komplexné diagnostické vyšetrenie, ktoré môže trvať 1,5-2 hodiny. V tejto fáze oftalmológ študuje všetky parametre pacientovho vizuálneho systému, hodnotí vyhliadky na jeho korekciu, vyberie optimálnu techniku, aby vylúčil všetky možné kontraindikácie. 


Príprava na zákrok zahŕňa aj dodanie niekoľkých testov predpísaných odborníkom. Dva dni pred operáciou by ste nemali piť alkohol. Pacienti, ktorí používajú kontaktné šošovky, by ich mali prestať nosiť týždeň alebo dva pred zákrokom (doba závisí od typu kontaktných šošoviek). V tomto období sa odporúča nosiť okuliare.


V klinike KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM sa laserová korekcia vykonáva na základe najmodernejších, najbezpečnejších a najefektívnejších metód. Pre každého pacienta je zvolený individuálne navrhnutý liečebný režim.


Samotná operácia zahŕňa nasledujúce etapy: oddelenie epitelu rohovky, korekcia hrúbky rohovky laserom a návrat epitelu na svoje miesto.


Obnova po chirurgickom zákroku prebieha pod dohľadom lekára. V priemere rehabilitácia netrvá dlhšie ako mesiac. Pravidelné vyšetrenia a rešpektovanie všetkých odporúčaní vám pomôžu rýchlo sa zotaviť a vyhnúť sa akýmkoľvek komplikáciám.


Indikácie pre laserovú korekciu. 

Rozhodnutie o vhodnosti laserovej korekcie sa robí u každého pacienta s individuálnym prístupom. Zohľadňujú sa výsledky diagnostiky, celkového zdravotného stavu a veku pacienta.


Laserová korekcia je indikovaná pre osoby vo veku od 18 do 45 až 55 rokov. Takéto obmedzenia sú spojené so zvláštnosťami zrakového orgánu: v mladom veku nie sú očné tkanivá ešte úplne vytvorené. Po 45 roku života nastávajú zmeny súvisiace s vekom. Kvôli tomu chirurg nemôže zaručiť stabilný výsledok.


Refrakčná laserová mikrochirurgia sa osvedčila v týchto prípadoch:

- krátkozrakosť(myopia) až 15 dioptrií;

- ďalekozrakosť (hypermetropia) až 6 dioptrií;

- hypermetropia súvisiaca s vekom (presbyopia);

- astigmatizmus až 6 dioptrií;

- zmiešaný astigmatizmus a hyperopia;

- ambliopia spojená s refrakčnými dôvodmi (ako jedna z fáz liečby).


Metódy a typy laserovej korekcie.

Dnes existuje niekoľko typov laserovej korekcie videnia. Každý má svoje vlastné výhody a nuansy.


RELEx SMILE


Je to jedna z najbezpečnejších metód laserovej korekcie krátkozrakosti a astigmatizmu. Vykonáva sa femtosekundovým laserom. Zvláštnosťou postupu je minimálne poškodenie tkaniva rohovky.

Proces zahŕňa nasledujúce fázy:

- programovanie lasera s prihliadnutím na už vykonané merania;

- anestézia povrchu rohovky kvapkami;

- inštalácia držiaka očných viečok a pneumatická fixácia oka;

- pôsobenie laseru (bez poškodenia povrchu rohovky).


Femto LASIK


Ide o typ laserovej korekcie, pri ktorej sa vytvára chlopňa epitelu rohovky bez mechanických nástrojov. Vykonáva sa femtosekundovým laserom. Jeho lúče vystrihujú chlopne akéhokoľvek tvaru a poskytujú dokonale hladko rezané hrany. 

Operácia trvá 30 minút a zahŕňa:

- anestézia očnýmí kvapkamí;

- inštalácia expandéra očných viečok;

- oddelenie rohovkového tkaniva v zadanej hĺbke (foto-ruptúra);

- vytvorenie chlopne pomocou laserového pôsobenia;

- poskytnutie rohovky požadovaného tvaru pomocou excimerového laseru.


LASIK


Ide o typ laserovej korekcie videnia, pri ktorom je chlopňa rohovky tvorená mikrokeratomom a samotná korekcia sa vykonáva ultrarýchlym excimerovým laserom. Odstráni 1.0 dioptriu za 1-2 sekundy. Procedúra je úplne bezbolestná. Nie sú aplikované žiadne švy. K uzdraveniu dochádza behom niekoľkých dní. Vízia sa obnoví po niekoľkých hodinách.


Aký je rozdiel medzi operáciami LASIK a LASEK. A ktorú by si mal pacient vybrať?


Obe metódy sa používajú na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Rozdiely medzi postupmi sú v technológii správania. Od toho závisí trvanie rehabilitácie, možné komplikácie a vedľajšie účinky.


LASIK: ako prebieha operácia?

Nízky syndróm bolesti a krátke rehabilitačné obdobie sú hlavnými výhodami, ktoré pomohli tejto technike prekonať inú metódu korekcie - PRK. LASIK má však svoje zvláštnosti:

- komplikácie vo forme zakalenia rohovky;

- deformácia povrchovej chlopne rohovky;

- nemožnosť operovať pacientov s tenkou rohovkou;

- nepoužíva sa na liečbu vysokého stupňa krátkozrakosti.


Tieto uvedené nedostatky zmierňuje LASEK (laserová epiteliálna keratomileusa).


Počas tejto operácie chirurg neurobí rez na povrchu oka. Chlopňa rohovky je vytvorená iným spôsobom. Do očí sa aplikuje 20% roztok alkoholu. Zoslabuje spojenie hornej, najtenšej epiteliálnej vrstvy so spodnými vrstvami. Potom sa tkanivo mechanickým zoškrabaním odstráni. Chirurg pomocou lasera odstráni zakrivenie rohovky a tkanivo priloží na operovanú oblasť. Na oko sa nasadí špeciálna mäkká kontaktná šošovka, ktorá eliminuje bolesť a urýchľuje proces hojenia. Pravdepodobnosť deformácie rohovky, výskyt keratokonusu počas pooperačného obdobia neexistuje. Táto technológia umožňuje liečiť ľudí so stenčenými rohovkami.


Náklady na oba postupy sú často rovnaké. Voľba tejto alebo tej metódy závisí od indikácií. Lekár sám určí, ktorá operácia je pre vás správna. Môže si zvoliť ďalšie metódy úprav LASEK a LASIK: Ep-LASIK, Super-LASIK a Femto-LASIK.


SMART


Podstatou tohto typu laserovej korekcie je zákrok bez kontaktu s okom. To sa dosahuje pomocou špeciálnych laserových zariadení. Táto metóda sa odporúča pacientom so syndrómom suchého oka a intoleranciou kontaktných šošoviek. Operácia sa vykonáva ambulantne v nasledujúcom poradí:

- anestézia očnými kvapkami;

- inštalácia držiaka očných viečok;

- nastavenie zariadenia pre jednotlivé parametre s prihliadnutím na diagnostiku;

- laserová expozícia: odparovanie tenkých vrstiev buniek;

- vytvorenie nového tvaru rohovky.


Kontraindikácie uskutočnenia laserovej korekcie.

Existuje niekoľko obmedzení, týkajúcich sa používania laserových techník, ale je potrebné ich vziať do úvahy. Operácie korekcie laserového videnia sa nevykonávajú:

- počas tehotenstva a dojčenia;

- u pacientov s glaukómom, kataraktou, odlúčením sietnice;

- so zápalovými procesmi a inými oftalmologickými patológiami;


Odporúčania pre rehabilitáciu po korekcii laserom.

Úplné zotavenie trvá 7 až 30 dní. Ošetrujúci lekár poskytne podrobné pokyny, ako sa správať počas rehabilitačného obdobia, pričom vezme do úvahy zvláštnosti operácie.

Štandardne sa predpisuje:

- používanie liekov (očné kvapky);

- dočasné vylúčenie fyzických aktivít a používanie dekoratívnej kozmetiky;

- dočasné vynechanie akýchkoľvek vodných procedúr v otvorených nádržiach a výlety do sauny;

- dočasné vylúčenie pitia alkoholu.


Prvých niekoľko dní po operácii sa neodporúča šúchanie očí. Prvú noc sa odporúča spať na boku neoperovaného oka. Minimálne prvých pár dní po operácii je vhodné dopriať očiam odpočinok a vylúčiť zrakový stres, námahu očí. Lekári odporúčajú skrátiť čas práce na počítači, čítaní a sledovaní televízie. Po laserovom zákroku by ste sa mali všemožne vyhýbať faktorom, dráždiacim sliznicu oka: nezdržiavať sa v prašnom prostredí, v podmienkach s aerosólom alebo prchavými látkami vo vzduchu.


Čo získa pacient po korekcii laserom?


Skutočná korekcia zraku. Už nebudete odkázaní na okuliare a kontaktné šošovky.

Obvyklý životný rytmus. Hneď po zákroku sa môžete vrátiť domov. Neexistujú žiadne obmedzenia na vizuálne zaťaženie (po skončení rehabilitačného obdobia). Hneď nasledujúci deň môžete začať pracovať na počítači.

Psychická pohoda a uvoľnenie. Zbavíte sa komplexov, spojených s nosením okuliarov a šošoviek (získate estetický efekt a nadobudnete sebavedomie).

Ochrana od mnohých rizík. Nosením kontaktných šošoviek sa môžete vyhnúť rizikám infekcie rohovky, zápalu a akýchkoľvek alergických reakcií.

Plnohodnotný a naplnený život. Zbavíte sa potreby nosiť okuliare, ktoré zasahujú do aktívneho životného štýlu a, možno, aj do úspešnej kariéry.

Absolútna sloboda. Zbavíte sa závislosti používať okuliare alebo kontaktné šošovky. A čo viac, nebudete potrebovať pravidelné ošetrenia na zlepšenie zraku.

Bezpečnosť. V akejkoľvek, dokonca aj najkritickejšej situácii, sa môžete spoľahnúť na svoj ostrý a jasný zrak.


Inovatívne technické vybavenie.

Aby sme zaistili vysokú úroveň bezpečnosti pri všetkých manipuláciách, používame iba vysokokvalitné zariadenia od popredných svetových výrobcov z Nemecka, USA a Japonska. Špičkové oftalmologické centrá v Európe a Amerike využívajú túto triedu vybavenia.


Najčastejšie otázky, s ktorými sa pacient stretáva, keď sa rozhodne podstúpiť korekciu laserového videnia.


Je možné poškodiť oko počas operácie?


Laserové žiarenie sa rohovkou úplne absorbuje. Integrita vnútorných štruktúr oka nie je narušená. Excimerový laserový lúč nemôže ovplyvniť hlbšie tkanivá, a preto ich nemôže ani poškodiť.


Je možné vykonať zákrok aj pred a počas tehotenstva?


Procedúru korekcie zraku je možné uskutočniť pred a po tehotenstve. Je však kontraindikované počas tehotenstva a dojčenia dieťaťa. Počas tohto obdobia je hormonálny stav nestabilný a samotné telo už má dosť veľkú záťaž . Tí, ktorí pred tehotenstvom absolvovali laserovú korekciu, by sa nemali báť pôrodu, to nijako neovplyvní výsledok operácie.


Ako stabilný je účinok?


Výsledok laserovej korekcie sa viac nemení v závislosti od veku. Ak ste mali takú operáciu v 20-ke, potom v 35-ke, aj vo veku 45 rokov zostáva zrak dobrý. Ale nemôže zbaviť telo prirodzených zmien súvisiacich s vekom, ktoré nastanú po 45 rokoch. Ak tieto procesy neovplyvnili vizuálny systém, potom výsledok korekcie zotrvá až do veľmi vysokého veku.


Ako sa pripraviť na operáciu?


Po dobu 3-4 dní by ste sa mali zdržať:

- požívania alkoholických nápojov;

- nadmerného používania kozmetiky;

- nosenia kontaktných šošoviek (týždeň pred operáciou).


Existuje alternatíva k laserovej korekcii?


Áno, ale žiadna z nižšie popísaných korekčných metód neposkytuje takú voľnosť a pohodlie ako laserová korekcia.


Refrakčná terapia - nočné šošovky


Ortokeratológia alebo korekcia zraku pomocou nočných šošoviek. Ide o spôsob liečenia krátkozrakosti pomocou špeciálnych pevných kontaktných šošoviek. Pacient si šošovky v noci nasadí a ráno ich vyberie. Nasledujúci deň človek dobre vidí bez okuliarov a kontaktných šošoviek. Na dosiahnutie stabilného výsledku je nevyhnutné každodenné „nočné“ používanie tohto typu šošoviek.

Nevýhodou metódy je, že pacient je v skutočnosti nútený pravidelne čistiť šošovky. Pri ich použití dochádza k určitému nepohodliu, sú potrebné pravidelné vyšetrenia oftalmológa. Okrem toho je použitie takýchto šošoviek nemožné v prípade zápalu a alergií.


Vnútroočné šošovky


Implantácia fakických (vnútroočných) šošoviek je optimálnym riešením pre pacientov s vysokým stupňom krátkozrakosti, hypermetropie a astigmatizmu (nad 8,0 dioptrie). Implantácia fakických šošoviek je v zásade rovnaká ako korekcia videnia pomocou kontaktných šošoviek. Pokiaľ kontaktné šošovky sa nasadzuju na rohovku, fakické šošovky sa implantujú do oka. To poskytuje pacientovi vynikajúco vidieť do diaľky aj na blízko. 

Nevýhoda tejto metódy je v dlhšom období rekonvalescencie a určitých obmedzeniach fyzickej aktivity po operácii.


Mäkké kontaktné šošovky


Kontaktná korekcia je metóda korekcie videnia pomocou šošoviek, ktoré sú nasadené priamo na samotné oko, na rohovku. Šošovky sa vyberajú na základe výsledkov komplexnej diagnostiky celého vizuálneho systému. To umožňuje zmerať všetky parametre oka a vybrať optimálnu šošovku, ktorá poskytne vysokokvalitné videnie.

Nevýhody tohto typu korekcie sú rovnaké ako pre ortokeratologické nočné šošovky. Tieto šošovky je navyše potrebné neustále meniť (v intervaloch od jedného dňa do troch mesiacov).


Okuliare


Najbežnejším spôsobom korekcie videnia je nosenie okuliarov. Okuliare sú predpísané pre krátkozrakosť do -30.0 D, hypermetropiu do +10.0 D, astigmatizmus do 6.0 D, s presbyopiou a neznášanlivosťou mäkkých kontaktných šošoviek. A tiež vtedy, ak existujú kontraindikácie pre refrakčnú chirurgiu.

Nevýhody tejto metódy korekcie sú dobre známe. Ide o plnú závislosť človeka na okuliaroch, nepohodlie alebo dokonca nemožnosť ich použitia pri outdoorových aktivitách. Okuliare narúšajú obraz v bočných zónach. V chladnom období sa šošovky neustále zahmlievajú a psychicky sa človek cíti veľmi nepríjemne.

Chirurgická liečba katarakty

Katarakta je stav, pri ktorom sa šošovka (naša biologická šošovka vo vnútri oka) zakalí. Postupne si človek všimne, že obraz sa stáva rozmazaným a nevýrazným, ako keby sa pozeral cez zahmlené sklo alebo hmlu.


Katarakta je nezvratný proces a nie je možné obnoviť transparentnosť šošovky pomocou liekov, účinkov, výživových doplnkov, "okuliarov zo šedého zákalu" a ďalších pseudovedeckých pomôcok.


Katarakta sa môže objaviť v každom veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 60 rokov, kvôli prirodzenému procesu starnutia telesných tkanív. Ochorenie môže mať genetickú povahu, ale častejšie ho spôsobujú iné faktory (diabetes mellitus, infekcie, metabolické poruchy, chronická hypoglykémia, expozícia toxínom, vrátane práce v nebezpečných odvetviach, dlhodobé používanie niektorých liekov, vnútroočný zápal alebo poranenie očí).


Sivého zákalu sa môžete zbaviť výlučne operatívnou metódou, a to výmenou zakalenej šošovky za umelú.


Príznaky katarakty


Zhoršenie videnia.

Aj keď pacient predtým nebol krátkozraký (zníženie videnia na diaľku), môže sa objaviť alebo zhoršiť, ak tam bola. K tomu dôjde, keď sa šošovka v strede zakalí. Preto človek nevidí predmety jasne, musí si častejšie meniť dioptrie.


Obraz je zakalený a rozmazaný.

Má pocit, že sa mu pred očami objavil celofánový film alebo zahmlené sklo.


Zrenica zmení farbu. 

U ľudí s pokročilou kataraktou môže oblasť zrenice namiesto štandardnej čiernej získať belavý, sivastý alebo dokonca žltkastý odtieň.


Znižuje alebo zvyšuje to citlivosť oka na svetlo.

Ľudia si niekedy všimnú, že svet okolo nich je akýsi ošumelý. Všetko vyzerá rozmazane. Môže byť netolerantný voči jasnému svetlu. Pacienti poznamenávajú, že v interiéri, za oblačného počasia a za súmraku, vidia o niečo lepšie. Táto situácia je typická pre nepriehľadnosť šošovky v jej strednej časti, v oblasti jadra alebo zadnej kapsuly.


Operácia odstránenia sivého zákalu je jedinečnou príležitosťou výrazne zlepšiť vaše prirodzené videnie. Pretože sa zakalená šošovka nahradí novou umelou šošovkou. Navyše, silu šošovky je možné vypočítať individuálne, pričom sa zohľadnia zvláštnosti anatomickej štruktúry oka pacienta. To umožňuje našim lekárom opraviť vrodenú krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus.


Operácia je bezpečná, pretože prebieha bez celkovej anestézie, ale iba s použitím lokálnej anestézie vo forme kvapiek. Lokálna anestézia, používaná počas fakoemulzifikácie katarakty, eliminuje zbytočný stres na kardiovaskulárny systém a telo ako celok, čo umožňuje operáciu pacientov všetkých vekových skupín.


Pred operáciou. 

Proces liečby katarakty začína počiatočnou konzultáciou s oftalmológom. Uskutočňuje sa týždeň až mesiac pred operáciou. Počas prvej konzultácie váš očný lekár vykoná špecializované diagnostické testy, prediskutujete možné načasovanie operácie a šošovky, ktoré vám môžu byť implantované.


V deň operácie. 

Odporúčame naplánovať si aspoň dva dni voľna. Na samotnú operáciu a čas na zotavenie po nej. Väčšina ľudí strávi na klinike asi 2,5 hodiny v deň operácie a po nej môžu ísť domov.


Po operácii vám odporúčame vziať si slnečné okuliare. 

V deň operácie si nenanášajte na viečka a oči make -up.


Vaše videnie bude rozmazané 72 hodín po operácii. Môžete si vziať doprovod, ktorý vám pomôže dostať sa domov. Nemôžete si sadnúť za volant auta, takže si musíte buď zabezpečiť dopravu, alebo si vziať taxík, alebo použiť verejnú dopravu.


V deň operácie podstúpite povinné procedúry. Instiluje sa niekoľko typov kvapiek, vykonajú testy pre hlavné skupiny liekov, vymyjú sa slzné kanáliky. Zdravotná sestra sa s vami porozpráva o potrebnej starostlivosti o oči, ktorý potrebujete po operácii.


Krátko pred operáciou dostanete špeciálne očné kvapky zmierňujúce bolesť a tiež kvapky na rozšírenie zreníc. Samotná operácia zvyčajne trvá zhruba 10-15 minút a je veľmi ľahko tolerovaná drvivou väčšinou pacientov.


Pri samotnej operácii sa na rohovke urobí malý vpich očným skalpelom, zakalená šošovka sa pomocou špeciálneho ultrazvukového zariadenia rozdrví na malé kúsky. Tie sa odstránia z oka.


Namiesto odstránenej šošovky sa implantuje nová vnútroočná šošovka, navrhnutá špeciálne pre pacienta. Po operácii si oddýchnete a môžete ísť domov; nie je potrebné zostať na klinike cez noc.



Po operácii odstránenia katarakty.

Pred odchodom dostanete inštrukcie so základnými pripomienkami k ošetreniu, pár očných kvapiek a pokyny k nim. Po zvyšok dňa môžete cítiť únavu očí alebo podráždenie. Nebojte sa, sú to bežné prípady, zostaňte doma a viac si oddýchnite.


Vaše videnie bude ďalšie tri dni po operácii mierne rozmazané, ale vo väčšine prípadov je zlepšenie viditeľné okamžite.


Aké ďalšie príznaky sú možné v prvých dňoch po operácii:


- rozmazané videnie (k tomu dochádza, pretože zrenica bude rozšírená až 48 hodín);

- zvýšená citlivosť na svetlo (tento príznak je spojený aj s dočasne rozšírenými zreničkami);

- aura, odrazy okolo svetelných zdrojov (tento pocit prechádza rýchlo a sám);

- pocit, že sa zrnko piesku alebo mihalnice dostali do oka (tieto prejavy zmiznú po instilácii očných kvapiek);

- mierna bolesť oka (liečbou zmizne);

- začervenanie očí a dokonca aj jasne červené krvácanie (tieto stavy sa môžu objaviť u pacientov s hypertenziou alebo diabetes mellitus, ako aj vtedy, ak užívate lieky na riedenie krvi (sčervenanie zmizne bez poškodenia očí, do dvoch až troch týždňov) 



Asi po dvoch dňoch sa vaša zrenička vráti do normálnej veľkosti, čo výrazne zlepší celkovú jasnosť videnia.


Operácie sivého zákalu majú mimoriadne vysokú úspešnosť. Miera komplikácií počas operácie katarakty je na našej klinike pod 0,2%, pričom s infekciou je spojená nulová miera komplikácií.


To všetko je dôsledkom dôsledného dodržiavania zavedených vysokých štandardov starostlivosti a prípravy pacienta pred operáciou, používania najmodernejšieho chirurgického vybavenia a nástrojov počas samotnej operácie a starostlivého manažmentu pacienta po operácii. 

Do 2 týždňov po operácii katarakty sa neodporúča: silne si šúchať oči, pracovať s veľkou fyzickou aktivitou, dvíhať činky, dlho sa predkláňať a piť alkohol.


Možné komplikácie po operácii katarakty.

Komplikácie po operácii katarakty sú extrémne zriedkavé. Ale sú možné, rovnako ako pri akomkoľvek inom lekárskom zákroku. 

Najčastejšou komplikáciou je opacifikácia zadnej kapsuly. Má názov - sekundárna katarakta. Vyskytuje sa u 10-15% pacientov. To trvá zhruba tri mesiace až niekoľko rokov a prejavuje sa pocitom rozmazaného videnia.. Dá sa ľahko ošetriť YAG laserom. Zariadenie tento stav rýchlo, bezbolestne a natrvalo odstráni.


Mnoho ľudí verí, že nie je potrebné ponáhľať sa s liečbou katarakty. Tento názor je pre zdravie veľmi nebezpečný! Pri zrelom zákale, okrem silného zrakového nepohodlia, existuje riziko trvalej straty zraku. Šošovka so sivým zákalom sa nielen zakalí, ale aj zväčšuje, bráni cirkulácii zadnokomorového moku vo vnútri oka. Z tohto dôvodu sa zvyšuje vnútroočný tlak, vyvíja sa takzvaný sekundárny glaukóm, ktorý vedie k atrofii zrakového nervu a nezvratnej strate zraku. Navyše s hustou kataraktou prestávajú do mozgu prúdiť vizuálne signály a oko sa môže dostať do stavu tupozrakosti (amblyopii) a bez včasnej operácie môže byť videnie navždy stratené.


Určenie načasovania operácie je dosť jednoduché.


Moderná oftalmológia rozlišuje dve skupiny indikácií:

– Prvá skupina sú zdravotné indikácie.


Ide o stavy, pri ktorých absencia chirurgického zákroku vedie k neodvratnému odumieraniu oka alebo k nezvratným následkom pre zrak. Určuje ich očný lekár a vyjadrujú sa po diagnostikovaní.


– Druhou skupinou sú sociálne potreby pacienta.

Toto sú individuálne kritériá pre dostatočnú jasnosť videnia, ktoré určuje každá osoba nezávisle. Ak človek nemôže riadiť auto, čítať a udržiavať sa na úrovni domácnosti, nemá zmysel operáciu odkladať.


Vždy by ste mali pamätať na nasledujúce: čím menej je katarakta vyzretá, tým je tkanivo šošovky mäkšie a tým je riziko komplikácií pre pacienta nižšie. A tým lepšie je tolerovaná samotná operácia.


Výhody liečby katarakty v našej klinike KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM.


Vašu liečbu budú vykonávať skúsení oftalmológovia: lekári najvyššej kategórie, kandidáti lekárskych vied, ktorí v praxi potvrdili vysokú kvalifikáciu. Vykonali tisíce úspešných operácií obnovy zraku a majú dlhoročné skúsenosti. 


Používame moderné vybavenie od známych výrobcov v Japonsku, Nemecku a USA. Popredné oftalmologické centrá v Európe a USA sú vybavené touto triedou vybavenia.

Všetky zariadenia a materiály, ktoré naši špecialisti používajú vo svojej každodennej praxi, prešli európskou registráciou, čo potvrdzujú príslušné certifikáty.


Bude vám poskytnutý individuálny liečebný program. Spolu s ošetrujúcim lekárom si vyberiete model šošovky, ktorá vám bude implantovaná počas operácie. Vždy si môžete byť istí kvalitou poskytovaných služieb.


Naši špecialisti budú sledovať váš zrak počas celého pooperačného obdobia.

Pred ošetrením sa s vami podpíše dohoda, v ktorej sú prediskutované všetky podrobnosti. Všetky platby prechádzajú cez pokladňu, bez ďalších platieb.


Používame inovatívne technológie ActiveFluidics a Active Sentry - ktoré automaticky riadia fyziologickú úroveň vnútroočného tlaku počas operácie (individuálne pre každého pacienta). Chirurg môže pracovať počas celej operácie pri nízkom, ale neustále udržiavanom vnútroočnom tlaku. Operácia na odstránenie katarakty teda dosahuje novú úroveň a stáva sa pre človeka čo najbezpečnejšou.

Kontakty

Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Tranovského 28, Košice
040 01 Slovensko
---------
---------
© 2022 Košické Očné Centrum. Všetky práva vyhradené
Dizajn a vývoj webových stránok: kasatki.com
Made on
Tilda