Kontaktujte nás
Tranovského 28, Košice 04001
+421 915 888 084
Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Sivý zákal (Katarakta)
Sivý zákal (Katarakta)
Chirurgická liečba
VOŠ

Sivý zákal (Katarakta)

Sivý zákal je choroba starších ľudí, no ohrození sú aj ľudia po 50-ke Vo svete je diagnostikovaný sivý zákal asi u 18 miliónov ľudí a toto číslo každým rokom rastie. Sivý zákal je podľa SŽO najčastejšou príčinou slepoty. Napriek desivým štatistikám patrí sivý zákal medzi tie očné ochorenia, ktoré sú dnes plne liečiteľné. Operácia odstránenia sivého zákalu je rýchly a efektívny oftalmologický zákrok. A nová syntetická šošovka môže byť ešte lepšia ako šošovka, s ktorou ste sa narodili.


Katarakta je v zásade zakalenie šošovky, ktoré zabraňuje vniknutiu svetla do oka. A to vedie k postupnej strate zraku. Ochorenie sa prejavuje rôznymi príznakmi, ale hlavným je zhoršenie jasnosti videnia až do jeho úplnej straty.


Príčinou rozvoja sivého zákalu sú nezvratné zmeny v štruktúre očnej šošovky. Vyskytujú sa s fyziologickými procesmi, súvisiacimi s vekom, metabolickými poruchami, výživou tkaniva v šošovke. Človek starne a šošovka mení svoju štruktúru, prechádza rôznymi stupňami hustoty: od tekutej po gélovú a úplne pevnú. V dôsledku toho šošovka prestáva prepúšťať svetlo, človek stráca zrak a oslepne. Vo veku 60 rokov má väčšina ľudí sivý zákal prvého alebo druhého stupňa.


Môžete mať podozrenie na kataraktu, ak osoba má:

– Videnie do diaľky alebo do blízka sa výrazne zhoršilo, rozmazaný obraz vidíte aj v kontaktných šošovkách alebo okuliaroch;

– Konštantná "hmla";

– Dvojité videnie pri pohľade na svetelné zdroje;

– Neustále čierne škvrny alebo zóny pred očami;

– Farby sa rozlišujú horšie;

– Videnie za súmraku a v noci je oveľa horšie.


Všetky tieto príznaky, súhrnne alebo oddelene, sú akútnym signálom, že je potrebné navštíviť oftalmológa. Diagnózu katarakty môže konečne stanoviť iba skúsený diagnostik.


Katarakta je vrodená a získaná.


Vrodenú kataraktu je možné zistiť už v prvom roku života dieťaťa, pri rutinnom vyšetrení u oftalmológa. Vrodené katarakty často prechádzajú samy a nevyžadujú liečbu. S určitými druhmi tejto choroby môžu ľudia žiť bez problémov a celý život. Stáva sa však, že chirurgický zákrok je potrebné vykonať čo najskôr.


Okrem prirodzeného starnutia môže byť katarakta príčinou traumy oka, niektorých očných chorôb (a komplikácií po nich), chronickej intoxikácie (v dôsledku diabetes mellitus, hormonálnej nerovnováhy, ochorenia pečene a alkoholizmu). Príčinou vzniku katarakty môže byť dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu, röntgenovému a rádioaktívnemu žiareniu.


Medzi rizikové faktory vzniku tejto patológie patrí dedičnosť, ako aj životný štýl človeka, dlhodobé používanie steroidov a imunosupresív, chirurgický zákrok na zadnom alebo prednom segmente oka.


Katarakta sa rozlišuje podľa štádií a lokalizácie lézie šošovky.


Začiatočná katarakta (cataracta incipiens).

V tejto fáze sú opacity šošoviek nevýznamné, ale sú už viditeľné pod mikroskopom. Ochorenie môže začať na periférii bez ovplyvnenia centrálnej časti šošovky. Vízia v tejto fáze výrazne neklesá. Pacient nemá nijaké väčšie subjektívne ťažkosti.


Nezrelá katarakta (cataracta progrediens).

V tejto fáze sa zakalené oblasti spoja do ohnísk a približujú sa k centrálnej časti, šošovka sa zväčšuje. Zväčšovanie zákalu vedie súčasne k pribúdaniu obsahu vody a napučaniu vláken šošovky (spoje nom aj so splytčením prednej komory a myopizáciou)Človek vidí každým rokom horšie a horšie. Zmeny šošovky v tejto fáze môžu trvať až 5 rokov.


Skoro zrelá forma (cataracta fere matura).

Pre pozvoľnú stratu vody počas tohto štádia sa šošovka opäť stenšuje a zákal sa zahusťuje.


Zrelá katarakta (cataracta matura).

Nakoniec sa celá šošovka rovnomerne skalí a má sýto sivú farbu; hĺbka prednej očnej komory je opäť normálna. V tomto štádiu je už celá šošovka zakalená, stáva sa mliečne bielou, človek prakticky nevidí, dokáže rozlíšiť iba zdroje svetla. Aby sa predišlo nevratným zmenám, operácia sa odporúča okamžite.


Katarakta hypermatura (tzv. cataracta Morgani).

Označuje stav, kedy zakalená šošovka ostala naďalej v oku; pritom kôrové hmoty skvapalnejú a jadro žltkastej farby poklesne v puzdre dolu.


Toto je extrémny stupeň degeneratívnych zmien v šošovke. Deformuje sa, atrofuje a jeho vnútorné časti sú zničené natoľko, že sú už akumuláciou bielkovín, solí a cholesterolu. V tomto štádiu je potrebné úplné odstránenie šošovky, pretože existuje riziko vzniku ďalších očných patológií, ako je sekundárny glaukóm. Vzhľadom na zanedbanie choroby lekári nezaručujú obnovu videnia.


Podľa lokalizácie nepriehľadností sú katarakty: zadné subkapsulárne, úplné, jadrové, fusiformné, vrstvené, kortikálne atď.


V klinike KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM umožňujeme moderné oftalmologické vybavenie detekciu katarakty v ranom štádiu, často už pri prvej konzultácii s oftalmológom.


Hlavnou úlohou diagnostika je odlíšiť kataraktu od iných očných patológií, pretože príznaky sú do značnej miery podobné.


Vyšetrenia začínajú autorefraktometriou, tento postup sa vykonáva už pri prvej konzultácii, po ktorej lekár vykoná biomikroskopiu a vyšetrenie očného pozadia.


Liečba katarakty


Bez ohľadu na dôvod vzniku katarakty je tento proces nevratný. Organizmus si nedokáže sám utvoriť novú vlastnú, zdravú priehľadnú šošovku. Ani kvapky, ani masť, ani ľudové metódy nevyliečia kataraktu, iba zhoršia proces a to skomplikuje ďalšiu liečbu. Jediným vedecky a prakticky osvedčeným účinným spôsobom, ako sa zbaviť katarakty, je operácia výmeny šošovky.


Vďaka moderným technológiám a zariadeniu bude táto operácia bezpečná, bezbolestná a bezproblémová. Vykonáva sa ambulantne, nezasahuje do bežného spôsobu života a v deň operácie môže človek vidieť a do dvoch dní sa vráti plné videnie.


Operácia katarakty zahŕňa odstránenie zakalenej šošovky a jej nahradenie umelou vnútroočnou šošovkou (UVŠ).


V našej klinike KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM používame najmodernejšie techniky. Počas operácie sa používajú špičkové endotelové chrániče rohovky a šošovka sa odstráni ultrazvukom a prúdom špeciálnych roztokov.


Operačná sála je vybavená najmodernejšími systémami na čistenie a sterilizáciu vzduchu a pomocou jednorazového spotrebného materiálu (podľa noriem EÚ) dosahujeme jedinečnú sterilitu a hygienu vykonaných manipulácií.


Počas operácie vám namiesto vlastnej zakalenej šošovky bude nasadená moderná umelá vnutroočna šošovka (UVŠ). Je to ona, ktorá dáva príležitosť dosiahnuť čo najjasnejšie videnie po operácii. Existujú rôzne typy vnútroočných šošoviek. Akú šošovku vám možno implantovať - zistíte po konzultácii so svojim očným lekárom.

Chirurgická liečba katarakty

Katarakta je stav, pri ktorom sa šošovka (naša biologická šošovka vo vnútri oka) zakalí. Postupne si človek všimne, že obraz sa stáva rozmazaným a nevýrazným, ako keby sa pozeral cez zahmlené sklo alebo hmlu.


Katarakta je nezvratný proces a nie je možné obnoviť transparentnosť šošovky pomocou liekov, účinkov, výživových doplnkov, "okuliarov zo šedého zákalu" a ďalších pseudovedeckých pomôcok.


Katarakta sa môže objaviť v každom veku, ale najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 60 rokov, kvôli prirodzenému procesu starnutia telesných tkanív. Ochorenie môže mať genetickú povahu, ale častejšie ho spôsobujú iné faktory (diabetes mellitus, infekcie, metabolické poruchy, chronická hypoglykémia, expozícia toxínom, vrátane práce v nebezpečných odvetviach, dlhodobé používanie niektorých liekov, vnútroočný zápal alebo poranenie očí).


Sivého zákalu sa môžete zbaviť výlučne operatívnou metódou, a to výmenou zakalenej šošovky za umelú.


Príznaky katarakty.


Zhoršenie videnia.

Aj keď pacient predtým nebol krátkozraký (zníženie videnia na diaľku), môže sa objaviť alebo zhoršiť, ak tam bola. K tomu dôjde, keď sa šošovka v strede zakalí. Preto človek nevidí predmety jasne, musí si častejšie meniť dioptrie. 


Obraz je zakalený a rozmazaný.

Má pocit, že sa mu pred očami objavil celofánový film alebo zahmlené sklo.


Zrenica zmení farbu. 

U ľudí s pokročilou kataraktou môže oblasť zrenice namiesto štandardnej čiernej získať belavý, sivastý alebo dokonca žltkastý odtieň. 


Znižuje alebo zvyšuje to citlivosť oka na svetlo.

Ľudia si niekedy všimnú, že svet okolo nich je akýsi ošumelý. Všetko vyzerá rozmazane. Môže byť netolerantný voči jasnému svetlu. Pacienti poznamenávajú, že v interiéri, za oblačného počasia a za súmraku, vidia o niečo lepšie. Táto situácia je typická pre nepriehľadnosť šošovky v jej strednej časti, v oblasti jadra alebo zadnej kapsuly.


Operácia odstránenia sivého zákalu je jedinečnou príležitosťou výrazne zlepšiť vaše prirodzené videnie. Pretože sa zakalená šošovka nahradí novou umelou šošovkou. Navyše, silu šošovky je možné vypočítať individuálne, pričom sa zohľadnia zvláštnosti anatomickej štruktúry oka pacienta. To umožňuje našim lekárom opraviť vrodenú krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus.


Operácia je bezpečná, pretože prebieha bez celkovej anestézie, ale iba s použitím lokálnej anestézie vo forme kvapiek. Lokálna anestézia, používaná počas fakoemulzifikácie katarakty, eliminuje zbytočný stres na kardiovaskulárny systém a telo ako celok, čo umožňuje operáciu pacientov všetkých vekových skupín.


Pred operáciou. 


Proces liečby katarakty začína počiatočnou konzultáciou s oftalmológom. Uskutočňuje sa týždeň až mesiac pred operáciou. Počas prvej konzultácie váš očný lekár vykoná špecializované diagnostické testy, prediskutujete možné načasovanie operácie a šošovky, ktoré vám môžu byť implantované.


V deň operácie. 


Odporúčame naplánovať si aspoň dva dni voľna. Na samotnú operáciu a čas na zotavenie po nej. Väčšina ľudí strávi na klinike asi 2,5 hodiny v deň operácie a po nej môžu ísť domov. 


Po operácii vám odporúčame vziať si slnečné okuliare.


V deň operácie si nenanášajte na viečka a oči make -up.


Vaše videnie bude rozmazané 72 hodín po operácii. Môžete si vziať doprovod, ktorý vám pomôže dostať sa domov. Nemôžete si sadnúť za volant auta, takže si musíte buď zabezpečiť dopravu, alebo si vziať taxík, alebo použiť verejnú dopravu.


V deň operácie podstúpite povinné procedúry. Instiluje sa niekoľko typov kvapiek, vykonajú testy pre hlavné skupiny liekov, vymyjú sa slzné kanáliky. Zdravotná sestra sa s vami porozpráva o potrebnej starostlivosti o oči, ktorý potrebujete po operácii.


Krátko pred operáciou dostanete špeciálne očné kvapky zmierňujúce bolesť a tiež kvapky na rozšírenie zreníc. Samotná operácia zvyčajne trvá zhruba 10-15 minút a je veľmi ľahko tolerovaná drvivou väčšinou pacientov.


Pri samotnej operácii sa na rohovke urobí malý vpich očným skalpelom, zakalená šošovka sa pomocou špeciálneho ultrazvukového zariadenia rozdrví na malé kúsky. Tie sa odstránia z oka.


Namiesto odstránenej šošovky sa implantuje nová vnútroočná šošovka, navrhnutá špeciálne pre pacienta. Po operácii si oddýchnete a môžete ísť domov; nie je potrebné zostať na klinike cez noc.


Po operácii odstránenia katarakty.

Pred odchodom dostanete inštrukcie so základnými pripomienkami k ošetreniu, pár očných kvapiek a pokyny k nim. Po zvyšok dňa môžete cítiť únavu očí alebo podráždenie. Nebojte sa, sú to bežné prípady, zostaňte doma a viac si oddýchnite.


Vaše videnie bude ďalšie tri dni po operácii mierne rozmazané, ale vo väčšine prípadov je zlepšenie viditeľné okamžite.


Aké ďalšie príznaky sú možné v prvých dňoch po operácii:

- rozmazané videnie (k tomu dochádza, pretože zrenica bude rozšírená až 48 hodín);

- zvýšená citlivosť na svetlo (tento príznak je spojený aj s dočasne rozšírenými zreničkami);

- aura, odrazy okolo svetelných zdrojov (tento pocit prechádza rýchlo a sám);

- pocit, že sa zrnko piesku alebo mihalnice dostali do oka (tieto prejavy zmiznú po instilácii očných kvapiek);

- mierna bolesť oka (liečbou zmizne);

- začervenanie očí a dokonca aj jasne červené krvácanie (tieto stavy sa môžu objaviť u pacientov s hypertenziou alebo diabetes mellitus, ako aj vtedy, ak užívate lieky na riedenie krvi (sčervenanie zmizne bez poškodenia očí, do dvoch až troch týždňov) 


Asi po dvoch dňoch sa vaša zrenička vráti do normálnej veľkosti, čo výrazne zlepší celkovú jasnosť videnia.


Operácie sivého zákalu majú mimoriadne vysokú úspešnosť. Miera komplikácií počas operácie katarakty je na našej klinike pod 0,2%, pričom s infekciou je spojená nulová miera komplikácií.


To všetko je dôsledkom dôsledného dodržiavania zavedených vysokých štandardov starostlivosti a prípravy pacienta pred operáciou, používania najmodernejšieho chirurgického vybavenia a nástrojov počas samotnej operácie a starostlivého manažmentu pacienta po operácii. 

Do 2 týždňov po operácii katarakty sa neodporúča: silne si šúchať oči, pracovať s veľkou fyzickou aktivitou, dvíhať činky, dlho sa predkláňať a piť alkohol.


Možné komplikácie po operácii katarakty.


Komplikácie po operácii katarakty sú extrémne zriedkavé. Ale sú možné, rovnako ako pri akomkoľvek inom lekárskom zákroku. 


Najčastejšou komplikáciou je opacifikácia zadnej kapsuly. Má názov - sekundárna katarakta. Vyskytuje sa u 10-15% pacientov. To trvá zhruba tri mesiace až niekoľko rokov a prejavuje sa pocitom rozmazaného videnia.. Dá sa ľahko ošetriť YAG laserom. Zariadenie tento stav rýchlo, bezbolestne a natrvalo odstráni.


Mnoho ľudí verí, že nie je potrebné ponáhľať sa s liečbou katarakty. Tento názor je pre zdravie veľmi nebezpečný! Pri zrelom zákale, okrem silného zrakového nepohodlia, existuje riziko trvalej straty zraku. Šošovka so sivým zákalom sa nielen zakalí, ale aj zväčšuje, bráni cirkulácii zadnokomorového moku vo vnútri oka. Z tohto dôvodu sa zvyšuje vnútroočný tlak, vyvíja sa takzvaný sekundárny glaukóm, ktorý vedie k atrofii zrakového nervu a nezvratnej strate zraku. Navyše s hustou kataraktou prestávajú do mozgu prúdiť vizuálne signály a oko sa môže dostať do stavu tupozrakosti (amblyopii) a bez včasnej operácie môže byť videnie navždy stratené.


Určenie načasovania operácie je dosť jednoduché.


Moderná oftalmológia rozlišuje dve skupiny indikácií:

– Prvá skupina sú zdravotné indikácie.


Ide o stavy, pri ktorých absencia chirurgického zákroku vedie k neodvratnému odumieraniu oka alebo k nezvratným následkom pre zrak. Určuje ich očný lekár a vyjadrujú sa po diagnostikovaní.


– Druhou skupinou sú sociálne potreby pacienta.

Toto sú individuálne kritériá pre dostatočnú jasnosť videnia, ktoré určuje každá osoba nezávisle. Ak človek nemôže riadiť auto, čítať a udržiavať sa na úrovni domácnosti, nemá zmysel operáciu odkladať.

Vždy by ste mali pamätať na nasledujúce: čím menej je katarakta vyzretá, tým je tkanivo šošovky mäkšie a tým je riziko komplikácií pre pacienta nižšie. A tým lepšie je tolerovaná samotná operácia.


Výhody liečby katarakty v našej klinike KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM. 

Vašu liečbu budú vykonávať skúsení oftalmológovia: lekári najvyššej kategórie, kandidáti lekárskych vied, ktorí v praxi potvrdili vysokú kvalifikáciu. Vykonali tisíce úspešných operácií obnovy zraku a majú dlhoročné skúsenosti. 


Používame moderné vybavenie od známych výrobcov v Japonsku, Nemecku a USA. Popredné oftalmologické centrá v Európe a USA sú vybavené touto triedou vybavenia.


Všetky zariadenia a materiály, ktoré naši špecialisti používajú vo svojej každodennej praxi, prešli európskou registráciou, čo potvrdzujú príslušné certifikáty.


Bude vám poskytnutý individuálny liečebný program. Spolu s ošetrujúcim lekárom si vyberiete model šošovky, ktorá vám bude implantovaná počas operácie. Vždy si môžete byť istí kvalitou poskytovaných služieb.


Naši špecialisti budú sledovať váš zrak počas celého pooperačného obdobia.

Pred ošetrením sa s vami podpíše dohoda, v ktorej sú prediskutované všetky podrobnosti. Všetky platby prechádzajú cez pokladňu, bez ďalších platieb.


Používame inovatívne technológie ActiveFluidics a Active Sentry - ktoré automaticky riadia fyziologickú úroveň vnútroočného tlaku počas operácie (individuálne pre každého pacienta). Chirurg môže pracovať počas celej operácie pri nízkom, ale neustále udržiavanom vnútroočnom tlaku. Operácia na odstránenie katarakty teda dosahuje novú úroveň a stáva sa pre človeka čo najbezpečnejšou.

Druhy a typy moderných vnútroočných šošoviek (VOŠ)

Pacientovi sa implantuje vnútroočná šošovka (umelá šošovka), ktorá nahradí šošovku postihnutú sivým zákalom. V modernej oftalmológii je fakoemulzifikácia katarakty jediným spôsobom, ako vrátiť zrak pacientovi s diagnózou katarakty. Moderné vnútroočné šošovky sú pre oči absolútne bezpečné a nespôsobia pacientovi žiadne nepríjemné pocity. Šošovky sa však navzájom líšia a iba odborník môže vybrať správnu vnútroočnú šošovku.


Rozmanitosť moderných umelých šošoviek je pomerne veľká. Oftalmológovia ich klasifikujú podľa nasledujúcich kritérií:


Metóda korekcie zraku: monofokálne a multifokálne VOŠ. 

Metóda lomu svetla - sférické a asférické VOŠ.

Podľa dodatočných ochranných funkcií: VOŠ farebnými filtrami.

Doplnkové možnosti sú korekcie: tórické VOŠ.


Monofokálne vnútroočné šošovky


Monofokálna šošovka po operácii koriguje videnie, odstraňuje poruchy katarakty, ale nedokáže zaostriť na rôzne vzdialenosti. Videnie bude jasné len na určitú vzdialenosť. Môžete napríklad riadiť auto, hrať tenis a pozerať televíziu bez okuliarov. Ale na čítanie, prácu s počítačom, drobné manuálne práce budete určite potrebovať okuliare. Naopak, ak je šošovka navrhnutá tak, aby ste mohli čítať, potrebujete okuliare na diaľku.


Multifokálne vnútroočné šošovky


Tieto šošovky sú schopné zaostrovať na rôzne vzdialenosti bez dodatočnej korekcie. Spravidla je s ich pomocou možné jasne vidieť na blízko aj na diaľku. Môžete napríklad šoférovať a čítať bez okuliarov. Ale na to, aby ste sa správne vidieli v zrkadle, šošovka nebude fungovať, budete sa musieť priblížiť alebo sa mierne vzdialiť.


Trifokálne vnútroočné šošovky


Ide o najpokročilejší typ umelej šošovky. Tieto šošovky umožňujú jasne vidieť nielen na blízko a do diaľky, ale aj na stredné vzdialenosti.


V porovnaní s umelými šošovkami predchádzajúcich generácií majú moderné vnútroočné šošovky mnoho výhod:

- možnosť implantácie mikrorezom (do 2,0 mm);

- minimálne riziko pooperačného astigmatizmu;

- schopnosť vykonávať operáciu ambulantne;

- minimálne riziko vzniku sekundárnej katarakty;

- rýchly proces hojenia a rehabilitácie.


Nové typy vnútroočných šošoviek je možné implantovať aj deťom, ale aj ľuďom s vysokým stupňom krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu, pacientom s diabetes mellitus a inými celkovými somatickými ochoreniami.


Metódou lomu svetla - sférické a asférické.

U sférických šošoviek dochádza k lomu svetla v strede a na okraji odlišne. Vzniká efekt rozptylu svetla, ktorý znižuje jasnosť viditeľného obrazu, vytvára záblesky a odlesky. Asférické vnútroočné šošovky majú rovnakú refrakciu na celom povrchu šošovky. Vďaka tomu je obraz ostrejší, jasnejší, kontrastnejší a zabraňuje vzniku svetla a odleskov. Je pravdou, že asférické šošovky sú oveľa drahšie ako sférické.


Metódou korekcie zraku - monofokálne a multifokálne. 

Po operácii monofokálne šošovky korigujú videnie iba na jednu vzdialenosť- do diaľky alebo na blízko, s odstraňovaním defektov vznikajúcich pri sivom zákale. Pacienti, ktorí si vybrali takéto šošovky, budú potrebovať okuliare. Multifokálne vnútroočné šošovky sú prémiové šošovky so sofistikovanou viaczónovou optikou. Takéto šošovky sú schopné napodobňovať prirodzenú funkciu šošovky a človek tak získa vynikajúce videnie do diaľky aj na blízko.


Pre ďalšie možnosti sú korekcie tórické.

Tieto šošovky sa používajú na korekciu astigmatizmu. Po implantácii umelej šošovky pacienti s abnormalitami rohovky nemajú 100% dobré videnie. Astigmatizmus sa totiž dá korigovať len cylindrickými okuliarmi alebo laserovou operáciou. Tórické umelé šošovky ušetria pacienta od potreby nosiť okuliare po operácii, pretože v nich je už zabudovaný cylinder, ktorý eliminuje javy astigmatizmu.


Pre dodatočné ochranné funkcie - s farebnými filtrami.

Časom nadobúda ľudská šošovka mierne žltkastý odtieň. Ide o druh ochrany očí pred negatívnymi účinkami škodlivého svetelného žiarenia (vrátane slnečného žiarenia). Výrobcovia moderných vnútroočných šošoviek vyrábajú umelé šošovky s farebnými filtrami (žltý, modrý). Režú svetelné lúče škodlivé pre oči bez skreslenia farebného podania.


Multifokálne tórické VOŠ.

Tieto vnútroočné šošovky sú najúčinnejšie šošovky. Majú niekoľko vlastností potrebných pre dobré videnie naraz: reprodukujú akomodáciu prirodzenej ľudskej šošovky a korigujú astigmatizmus. Sú to najdrahšie, ale aj najúčinnejšie šošovky. Tieto šošovky nielenže odstraňujú všetky následky sivého zákalu, ale zároveň pomáhajú pacientovi získať takú úroveň videnia, akú nemal ani pred ochorením (takmer 100 %).


Výber VOŠ – čo je lepšie.

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Umelá šošovka sa vyberá prísne individuálne. Zároveň sa berie do úvahy množstvo faktorov: fyziologické vlastnosti oka, sprievodné ochorenia, životný štýl človeka a jeho želania. Úlohou oftalmológa je starostlivo vyšetriť pacienta, správne vypočítať optickú silu implantovateľnej šošovky a poradiť pri výbere optimálnej vnútroočnej šošovky na základe vyššie uvedených faktorov a finančných možností pacienta.


Ako určiť výber vnútroočnej šošovky?

Ak je nevyhnutná operácia výmeny šošovky, každý pacient stojí pred otázkou, ktorý z mnohých modelov moderných vnútroočných šošoviek bude lepší a bude vykazovať najvyšší pooperačný efekt.

Samozrejme, pre ľudí, vzdialených oftalmológii, je niekedy ťažké alebo jednoducho nemožné vyrovnať sa s touto otázkou. Potom prídu na pomoc špecialisti. V našej klinike KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM vyberieme a poradíme typ vnútroočnej šošovky, ktorý vám najviac vyhovuje.


Výhody moderných vnútroočných šošoviek.

Sú vhodné pre každého. Vrátane pacientov s vysokým stupňom krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu, ľudí s cukrovkou a dokonca aj deti. VOŠ sú vyrobené z biokompatibilných polymérov, sú inertné voči účinkom enzýmov, kyselín a tekutín, ktoré produkuje ľudské telo.


Životnosť moderných vysokokvalitných VOŠ je prakticky neobmedzená. Takéto šošovky sú umiestnené na celý život.

Kontakty

Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Tranovského 28, Košice
040 01 Slovensko
---------
---------
© 2022 Košické Očné Centrum. Všetky práva vyhradené
Dizajn a vývoj webových stránok: kasatki.com
Made on
Tilda