Kontaktujte nás
Tranovského 28, Košice 04001
+421 915 888 084
Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Doplnkové vyšetrenie
OCT
Vyšetrenie ultrazvukom

Optická koherentná tomografia (OCT)

Je to jedna z najúžasnejších diagnostických metód používaných v modernej oftalmológii. Biopsia bez chirurgického zákroku sa nazýva aj optická koherentná tomografia. OCT poskytuje informácie tak presné, ako v mikroskope, ak by boli použité na vyšetrenie jednotlivých vzoriek tkaniva. Ale v prípade OCT nedochádza k žiadnym interferenciám s tkanivami a systémami oka, navyše nedochádza k žiadnemu kontaktu so samotným okom.


Procedúra vám zaberie maximálne pol hodinu. Diagnostika sa vykonáva na špeciálnom zariadení - optickom koherentnom tomografe (ОСТ). OCT pomocou infračerveného žiarenia skenuje sietnicu vrstvu po vrstve a vytvára dvoj - alebo trojrozmerný obraz očného pozadia.


Čo určuje tomograf?


OCT je univerzálny. Je to vlastne skener aj mikroskop v jednom. Informácie o stave a štruktúre sietnice - majú maximum podrobností. Pomocou OCT sa určuje presný stav optického nervu a sietnice po vrstvách, najmenšie zmeny v jeho štruktúre (skrytý edém, jazvy, zápal, dystrofia, odlúčenie neuro- a pigmentového epitelu, napätie sietnice štruktúrami sklovca).


U pacientov s glaukómom možno na zistenie stavu zrakového nervu použiť OCT.


Ak sa počas rutinného oftalmoskopického vyšetrenia zistí nesúlad medzi zrakovou ostrosťou a obrazom očného pozadia, OCT pomôže stanoviť konečnú diagnózu.


OCT je predpísaný, ak je identifikovaný alebo existuje podozrenie, že ide o:

– Glaukóm;

– Komplikácie diabetu;

– Trombózu sietnicových žíl;

– Retinitídy;

– Prasknutie makuly;

– Makulárnu degeneráciu rôzneho pôvodu;

– Syndróm vitreoretinálnej trakcie;

– Edém sietnicу alebo cievovky;

– Vekom podmienenú degeneráciu makuly a podobne.


OCT je povinné, ak pacient má:

– zvýšený vnútroočný tlak (pri včasnej diagnostike glaukómu);

– cukrovka (pomocou OCT je možné zistiť včasné zmeny sietnice, aj keď je zrak normálny a nie sú žiadne poruchy);

– vysoký stupeň krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti (v týchto prípadoch sa patológie často vyskytujú v zóne zrakového nervu a na sietnici);

– pacienti, ktorí nosia kontaktné šošovky (na sledovanie stavu rohovky a prispôsobenie šošovky očiam);

– pre pacientov s amblyopiou, na určenie štruktúry, stupňa a lokalizácie patológie v sietnici, rohovke alebo zrakovom nervu;

– pacienti so zmenami zrakového nervu;

– pacienti starší ako 65 rokov;

– pacienti s neurologickými ochoreniami;

– pacienti s arteriálnou hypertenziou (vysoký krvný tlak);


OCT je bezpečný, pohodlný a pre pacienta absolútne neškodný postup. Získané snímky a vyšetrenia sú okamžite k dispozícii na analýzu. Pri vykonávaní opakovaných prieskumov je možné ich časom porovnať.

Vyšetrenie ultrazvukom

Na prevenciu ochorení a liečbu očí je potrebné pravidelne absolvovať komplexné vyšetrenie zraku. Keď dôjdete k rozhodnutiu zvoliť si liečbu a stanoviť presnú diagnózu, ultrazvuková metóda sa stane najdôležitejšou. Ultrazvuková diagnostika je vysoko presná, informatívna, ale zároveň bezpečná a úplne bezbolestná metóda diagnostiky očných patológií.


Ultrazvuk je založený na princípe echolokácie. Senzor vysiela vysokofrekvenčné vlny, ktoré sa pri kontakte s tkanivami rôznej hustoty odrazia do prijímacieho zariadenia a zobrazia sa na obrazovke monitora vo forme tieňov.


Očná guľa je súbor médií s rôznymi akustickými impedanciami. Odborník zhodnotí vlastnosti odrazu ultrazvukových vĺn od rôznych vnútroočných štruktúr. To poskytuje maximum informácií o štruktúre oka a možných patológiách.


Na rozdiel od iných metód oftalmologickej diagnostiky je ultrazvukové vyšetrenie univerzálne. Pomocou ultrazvuku je možné posúdiť nielen celkový stav vnútorných štruktúr oka, ale aj zmerať jeho špecifické biometrické parametre.


Kedy je predpísaný ultrazvuk oka?

– pri zatvorených poraneniach a poškodení zrakového nervu;

– prudkým zhoršením videnia a odlúčením sietnice;

– patológiou ciliárneho tela;

– ak sa cudzie telesá dostanú do oka;

– v prípade zakalenia optických médií rôzneho charakteru;

– ak máte podozrenie na vnútroočné novotvary.


Ultrazvukové skenovanie je obzvlášť cenné pre výpočet optickej sily umelých šošoviek, ako aj pre meranie vnútroočných nádorov. Ultrazvuková diagnostika je nevyhnutná pri príprave na niektoré oftalmologické operácie.


V lekárskej praxi sa používa niekoľko metód ultrazvukovej diagnostiky. Každý z nich má svoje vlastné charakteristiky.


Ultrazvuk v režime A.


Jednorozmerné skenovanie očí. Hovorí sa mu aj echobiometria. Údaje na monitore sa zobrazujú vo forme grafu, na základe ktorého odborník hodnotí biometrické parametre oka. Vyšetrenie v režime A umožňuje s vysokou presnosťou zmerať osovú dĺžku oka, hĺbku jeho prednej komory a parametre šošovky. Tieto údaje sú rozhodujúce pri príprave na operáciu katarakty. Tieto informácie sú nemenej dôležité pre výpočet optickej mohutnosti umelej šošovky, ako aj pre diagnostiku refrakčných chýb. Pomocou ultrazvukovej diagnostiky v režime A sa stanovia vnútroočné nádory.


Ultrazvuk v B-režime - pokročilá metóda skenovania. S jeho pomocou sa na monitore získa nielen graf, ale aj dvojrozmerný obrázok. Podrobne ukazuje vnútornú štruktúru očnej gule: šošovku, sietnicu, očné svaly atď. Pomocou ultrazvukovej diagnostiky v režime B je možné s vysokou presnosťou posúdiť a rozlíšiť vnútroočné zmeny: určiť povahu patológie, jej tvar a dĺžku.

Na rozdiel od statického režimu A, B-sken zobrazuje vnútroočný obraz v dynamike.


Oční lekári nazývajú tieto dve metódy ultrazvukovej diagnostiky zlatým štandardom.


Existujú však aj iné, rovnako účinné režimy skenovania: kombinovaná metóda - tento režim kombinuje možnosti diagnostiky A a B.


Ultrazvuková biomikroskopia. Táto ultrazvuková metóda sa používa pri štúdiu uhla rohovky, dúhovky, šošovky a prednej komory.


Dopplerov ultrazvuk - pomocou tejto metódy môžete vyhodnotiť parametre prietoku krvi v očných cievach.


Ako sa vykonáva ultrazvuk očí?


Celá procedúra vám zaberie 20 až 30 minút. Budete požiadaní, aby ste si sadli alebo ľahli na gauč. Nevyžaduje sa žiadne špeciálne školenie.


Diagnostika v režime A je kontaktný postup. Na zníženie nepohodlia a slzenia očí sa pred vyšetrením zvyčajne podáva lokálna anestéza. Pri vyšetrení pacient doširoka otvorí oči, sterilná sonda ultrazvukového prístroja sa pomaly pohybuje po povrchu očí. Slzy sa stávajú prirodzeným kontaktným médiom.


Diagnostika v režime B sa vykonáva so zatvorenými očami. Na viečka sa nanesie ľahko umývateľný echogel, ktorý funguje ako kontaktné médium. Špecialista pohybuje senzorom nad viečkom a pravidelne pacientovi hovorí, kam sa má pozrieť očami.

Kontakty

Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Tranovského 28, Košice
040 01 Slovensko
---------
---------
© 2022 Košické Očné Centrum. Všetky práva vyhradené
Dizajn a vývoj webových stránok: kasatki.com
Made on
Tilda