Kontaktujte nás
Tranovského 28, Košice 04001
+421 915 888 084
Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Liečba komplikácií / následkou diabetu
Diabetická retinopatia
Intravitreálne injekcie

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je jednou z najzávažnejších komplikácií diabetes mellitus a vyskytuje sa u 90% pacientov. Diabetická retinopatia spôsobuje vážne znížené videnie a môže viesť k slepote. Toto ochorenie spravidla postupuje pomaly: krvné cievy oka sa stávajú krehkými, čo vedie ku krvácaniu do sietnice.


Sietnica je tenká vrstva tkaniva, citlivého na svetlo, ktorá lemuje zadnú časť oka. Toto je oblasť, kde sa sústreďujú svetelné lúče a prenášajú do mozgu interpretáciu obrazu.


Pri vysokej hladine cukru v krvi (hyperglykémia) sú najviac postihnuté malé cievky a kapiláry. Z poškodených ciev presakuje krv do medzibunkového priestoru, kde sa tvoria krvné zrazeniny, čo spôsobuje edém tkaniva a zhoršuje krvný obeh. V sietnici sa tvoria nové cievy, ktoré sú však veľmi krehké a pri najmenšej fyzickej námahe, a dokonca aj počas spánku, môžu prasknúť. Hromadenie krvi vedie k tvorbe jaziev, ktoré so sebou ťahajú sietnicu a tá sa odlučuje z cievovky.


Príznaky diabetickej retinopatie.


Ide o zákerné ochorenie, najprv človek pociťuje len nepohodlie v oblasti očí alebo malé zmeny v jasnosti videnia. Ale postupne chronické poruchy krvného obehu tvoria dystrofické ložiská na sietnici, tenké vláknité povrazce, čo vedie k odlúčeniu sietnice a úplnej strate zraku.


Diabetická retinopatia môže viesť k rozvoju ďalších nebezpečných očných ochorení, ako je sekundárny neovaskulárny glaukóm.


V niektorých prípadoch môže pacient cítiť:

- zakrivenie línií predmetov;

- plávajúce alebo lietajúce "hviezdy" a čierne bodky ("muchy") pred očami;

- rozmazanie obrazu.


Rovnaké príznaky sa môžu vyskytnúť aj pri iných očných patológiách, preto je dôležité rozpoznať ochorenie včas a predpísať správnu liečbu. Ak už bol pacientovi diagnostikovaný diabetes, tieto príznaky by sa mali liečiť opatrne.


Nebezpečnejšie príznaky, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, sú:

- ostro vznikajúce svetelné efekty pred očami: záblesky, iskry, blesky;

- náhle zmiznutie jednej z oblastí zorného poľa (ako záves alebo opar).

To všetko môže byť predzvesťou odlúčenia sietnice a vyžaduje si okamžitú oftalmickú pozornosť.


Diagnóza diabetickej retinopatie.


Ľuďom s diabetes mellitus a stabilnou glykémiou (hladina cukru v krvi) odporúčame každoročne absolvovať preventívnu prehliadku u očného lekára. To pomôže odhaliť patológiu sietnice v počiatočných štádiách a v prípade diabetickej retinopatie získať potrebnú pomoc. Pri výraznom alebo pokročilom štádiu odporúčame vyšetrenia aspoň raz za tri mesiace.


V našej klinike, KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM, využívame high-tech moderné diagnostické prístroje na vyšetrenie stavu očí a stanovenie diagnózy.

Špecialista dokáže odhaliť patológiu sietnice už pri vstupnom vyšetrení. Zahŕňa vyšetrenie očného pozadia pomocou zrkadlovej šošovky Goldmann. 


Na objasnenie diagnózy a určenie stupňa poškodenia sietnice v spolučnosti KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM využívame nasledujúce metódy :

- metóda biomikroskopie (na štúdium prednej komory oka);

- tonometria (na meranie vnútroočného tlaku a vylúčenie rozvoja sekundárneho glaukómu);

- ultrazvuková biometria (pomáha posúdiť stupeň priľnavosti sietnice);

- optická koherentná tomografia (na štúdium štruktúry sietnice po vrstvách). Tomografia zohráva dôležitú úlohu pri hodnotení dynamiky vývoja ochorenia v priebehu liečby.


Liečba diabetickej retinopatie.


Účinná liečba diabetickej retinopatie je nemožná bez primárneho špecialistu – endokrinológa. Oftalmológovia nie sú lekármi prvej línie, pretože teraz riešia komplikácie, ktoré diabetes mellitus vyvolál. Na komplexnej liečbe by sa mali podieľať neurológovia, kardiológovia, nefrológovia, cievni či všeobecní chirurgovia, keďže cukrovka je ochorenie polysystémového charakteru.


Modernou metódou s overenou účinnosťou je kombinovaná liečba diabetickej retinopatie. Zahŕňa liekovú a laserovú terapiu.


Oftalmologická liečba zahŕňa:

- intravitreálne zavedenie liekov anti-VEGF do sklovca, aby sa blokoval rastový faktor novovytvorených ciev;

- laserová koagulácia poškodených ciev;

- laserová koagulácia jednotlivých oblastí sietnice oka.


Pôsobením lasera dochádza k blokovaniu poškodených ciev, čím sa predchádza riziku krvácania a krvných zrazenín.


Liečba prebieha ambulantne a vykonáva sa v lokálnej anestéze.


Ak sa diabetická retinopatia nelieči, ochorenie môže viesť k rozvoju patologických stavov, ako sú:

- odlúčenie sietnice oka;

- makulárna degenerácia;

- hemophthalmus (krvácanie do sklovca);

- proliferácia novovytvorených ciev;

- sekundárny glaukóm;

- zákal šošovky (katarakta).


Ešte raz dôrazne upozorňujeme! Samotná liečba očných symptómov nie je veľmi účinná , je krátkodobá. Vyžaduje sa komplexná terapia diabetes mellitus a neustále sledovanie hladiny cukru v krvi.

Intravitreálne injekcie

Intravitreálna injekcia je injekcia, v ktorej sa liek vstrekuje priamo do oka (do sklovca). Bežné očné kvapky nemôžu značne ovplyvniť procesy v sietnici, pretože dostatočne neprenikajú. Sietnica je ťažko dostupná oblasť pre lieky, takže účinok lieku je možný iba vtedy, ak je injekčne podaný priamo do očnej gule. V závislosti od ochorenia sa podávajú rôzne lieky.


Hlavnou metódou liečby očných patológií spôsobených cukrovkou, cievnymi poruchami a procesmi súvisiacimi s vekom sú injekcie do sklovca. Na injekcie sa používajú lieky anti-VEGF, ako sú Avastin, Lucentis a Eilea. A tiež steroidné implantáty (Ozurdeks).


Tieto injekcie sa vykonávajú v lokálnej anestézii pomocou špeciálnych nástrojov a techník samotnej manipulácie.


Účelom injekcie do sklovca je obnoviť anatómiu sietnice a zabrániť ďalšiemu poškodeniu fotoreceptorov. Vzhľadom na to, že sa liek vstrekuje čo najbližšie k postihnutej oblasti, liečba prináša očakávaný účinok.


V našej klinike, KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM, ponúkame našim pacientom celý rad intravitreálnych injekcií. Na začiatku náš lekár vykoná počiatočnú diagnostiku, aby dôkladne vyšetril vaše oči a určil, ktorá liečba je pre vás najlepšia.


Niekedy sa s liečbou začne hneď v deň diagnostiky. Obvykle sa však najskôr prediskutujú dostupné možnosti liečby zistenej patológie a potom si vyberiete správny čas na intravitreálne injekcie.


Injekcie podáva očný lekár do konkrétnych oblastí očnej gule. Na našej klinike KOŠICKÉ OČNÉ CENTRUM sa pri injekčnom podávaní prísne dodržiavajú pravidlá sterility, naši oftalmológovia používajú špeciálne nástroje, pomocou ktorých je celý proces čo najmenej bolestivý.


Aké pocity vznikajú po injekcii.


Keď lokálne anestetikum pominie, môžete pocítiť mierne nepohodlie. Odporúčame vám brať paracetamol, čo zníži možné nepríjemné dôsledky po injekcii. Očné kvapky môžu odstrániť nepríjemné pocity. Po injekcii sa môže objaviť začervenanie, alebo zvýšená reakcia na silné svetlo. Tieto príznaky často ustúpia do 48 hodín. A do 3 dní sa tieto prejavy výrazne znížia alebo úplne zmiznú. Je veľmi dôležité, aby ste nás kontaktovali, ak začervenanie, bolestivosť a pocit rozmazaného videnia nezmiznú alebo začnú odznievať po 2 dňoch.


U niektorých pacientov sa bezprostredne po injekcii pred očami objavia pocity zakalenia alebo plávaúcei kvapky. Spravidla zmiznú po niekoľkých dňoch.


Bez ohľadu na to, ako moderná medicína pokročila vo svojich možnostiach, existuje riziko slabého výsledku po liečbe. Vzniká riziko slepoty pri absencii vhodnei terapie, ktoré je oveľa vyššie. Po diagnostike s vami naši chirurgovia podrobne prediskutujú konkrétny plán liečby, jeho výhody a nevýhody. Poskytneme tiež pokyny pre pooperačné správanie.


Lieky, ktoré sa podávajú intravitreálne na liečbu očných patológií.


Ozurdeks (od spoločnosti Allergan, USA).

Ide o vnútroočný implantát vložený do sklovca. Jeho hlavnou aktívnou zložkou je Dexametazón v dávke 700 mcg. Uvoľňuje sa postupne, v malých dávkach, čím poskytuje viaczložkový a dlhodobý účinok. Vďaka nemu sa eliminuje edém, zastavia sa príznaky zápalu, odstráni sa obštrukcia (oklúzia) sietnicových žíl.

Indikácie: makulárny edém (akumulácia tekutiny v rôznych vrstvách makuly) spôsobená oklúziou centrálnej sietnicovej žily alebo jej vetiev.


EYLEA (účinná látka Aflibercept, od spoločnosti Bayer).

Je to rekombinantný fúzny proteín, zložený z fragmentov extracelulárnych domén ľudských receptorov VEGF 1 a 2. Funguje ako rozpustný návnadový receptor, ktorý viaže VEGF-A (retinálny vaskulárny endoteliálny rastový faktor A) a PIGF (placentárny rastový faktor).

EYLEA je jednou z najnovších liečebných postupov pre komplexné ochorenia očí. Účinok lieku potláča rast abnormálnych novovytvorených ciev, zvyšuje zrakovú ostrosť a zabraňuje hromadeniu tekutiny v sietnici. Liečivo je pacientmi dobre znášané a dosiahnutý účinok trvá dostatočne dlho.

Indikácie:

– Neovaskulárna ( vlhká forma ) vekom podmienená makulárna degenerácia (AMD);

– Makulárny edém v dôsledku oklúzie sietnicových žíl;

– Diabetický makulárny edém;

– Myopická choroidálna neovaskularizácia.


LUCENTIS (účinná látka ranibizumab, od spoločnosti "Novartis Pharma").

Ide o moderný očný prípravok, fragment rekombinantnej humanizovanej protilátky proti endotelovému rastovému faktoru A (VEGF-A). Inhibuje rast novovytvorených ciev choroidei do sietnice a zastavuje ďalší vývoj edému.

Indikácie:

– Vlhká forma vekom podmienenej makulárnej degenerácie;

– Diabetický makulárny edém;

– Makulárny edém v dôsledku oklúzie sietnicových žíl;

– Choroidálna neovaskularizácia v dôsledku patologickej krátkozrakosti.


Počet a frekvencia injekcií závisí od vášho stavu a reakcie na liečbu. Vypracujeme individuálny terapeutický plán, ktorý bude monitorovaný počas celého obdobia liečby.

Kontakty

Po-Pia: 8:00 - 17:00
So-Ne: Na objednávku
Tranovského 28, Košice
040 01 Slovensko
---------
---------
© 2022 Košické Očné Centrum. Všetky práva vyhradené
Dizajn a vývoj webových stránok: kasatki.com
Made on
Tilda